Dodatkowa suplementacja w przebiegu chorób stawów − co wybrać? 

Choroby stawów, takie jak artretyzm czy zapalenie stawów mogą być źródłem bólu, sztywności oraz ograniczenia ruchomości, co znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie i jakość życia. Oprócz leczenia farmakologicznego dodatkowa suplementacja może wspomagać łagodzenie objawów oraz poprawę funkcji stawów. Jednak które środki warto rozważyć przy suplementacji w przypadku chorób układu kostno-stawowego? 

Kolagen to podstawowy składnik dla zdrowia stawów 

Kolagen jest głównym białkiem strukturalnym występującym w tkankach łącznych, w tym w chrząstkach stawowych. Suplementacja dobrze przyswajalnym kolagenem w tabletkach może być korzystna dla osób z chorobami stawów, ponieważ składnik ten wspiera elastyczność i wytrzymałość tkanki

Badania sugerują, że regularne spożycie kolagenu może przyczynić się do zmniejszenia bólu stawów, poprawy elastyczności chrząstki stawowej oraz zmniejszenia ryzyka jej degeneracji. Ponadto kolagen może wspomagać proces gojenia się uszkodzeń tkanki łącznej oraz zmniejszać ryzyko urazów. 

Glukozamina i chondroityna to kolejne naturalne składniki 

Glukozamina i chondroityna są składnikami naturalnie występującymi w tkance chrzęstnej stawowej, która pełni kluczową funkcję w utrzymaniu elastyczności i zdrowia stawów. Suplementacja glukozaminą i chondroityną może pomóc w jej regeneracji, zmniejszeniu bólu stawów oraz poprawie ich ruchomości. Badania sugerują, że stosowanie obu suplementów może przyczynić się do spowolnienia postępu chorób układu kostno-stawowego oraz poprawy jakości życia osób zmagających się z bólem stawów. 

Siarka organiczna (MSM) na ból i stany zapalne 

MSM, czyli siarka organizczna, może przynosić ulgę w przypadku bólu i stanów zapalnych stawów. MSM wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, co może być korzystne dla osób zmagających się np. z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Suplementacja pomaga w zmniejszeniu sztywności oraz bólu, a tym samym poprawia sprawność pacjenta. Ponadto siarka organiczna może mieć również korzystny wpływ na zdrowie skóry, włosów i paznokci. 

Kwasy omega-3 i witamina D 

Kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA), wykazują działanie przeciwzapalne, które może być korzystne dla osób z przewlekłymi chorobami stawów. Regularne spożycie kwasów omega-3 pomaga w zmniejszeniu stanów zapalnych oraz łagodzi ból. To szczególnie wartościowy składnik dla osób z chorobami autoimmunologicznymi, które charakteryzują się przewlekłymi stanami zapalnymi

Z kolei witamina D odgrywa istotną rolę w zdrowiu kości i stawów poprzez regulację poziomu wapnia i fosforu w organizmie. Niedobór tego składnika może prowadzić z kolei do osłabienia kości oraz zwiększonego ryzyka osteoporozy oraz chorób stawów. Suplementacja będzie korzystna szczególnie w przypadku chorób zwyrodnieniowych. 

Dodatkowa suplementacja może być pomocna dla osób zmagających się z chorobami stawów, łagodząc ból, zmniejszając stany zapalne oraz poprawiając funkcje układu szkieletowego. Składniki wymienione w artykule to tylko niektóre z substancji mogących przynieść ulgę w przypadku chorób stawów. Przed rozpoczęciem suplementacji zaleca się jednak konsultację z lekarzem. Dzięki odpowiednio dobranym suplementom, osoby z chorobami stawów mogą poprawić swoje samopoczucie i jakość życia. 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.