Get Adobe Flash player

AKTUALNOŚCI

 

rok szkolny 2019/2020

 

 

 

  List Ministra Edukacji Narodowej

 

Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie  klikając na zamieszczoną obok kopertę zapoznacie się z treścią Listu Pana Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego z dnia 24 czerwca 2020 r. 

 

 

 

  Rada Pedagogiczna przed zakończeniem roku szkolnego 2019/2020

 

25.06.2020 r. w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się Rada Pedagogiczna podsumowująca pracę w roku szkolnym 2019/20. Tegoroczna Rada ze względu na panującą pandemię zorganizowana została tak aby jej uczestnicy pozostawali wobec siebie w bezpiecznych odległościach . Nauczyciele będący na spotkaniu pozdrawiają wszystkich uczniów i ich rodziców dziękując im za współpracę szczególnie podczas nauczania na odległość i wszystkim życzą bezpiecznych i miłych wakacji. 


Nagroda dla Koła Przyjaciół Dzieci przy ZSiPO

 

Koło Przyjaciół Dzieci działające przy naszej szkole zdobyło pierwsze miejsce w konkursie na najaktywniejsze Koło TPD w roku szkolnym 2019/2020 wśród Placówek Specjalnych Kół Środowiskowych działających na rzecz dzieci i młodzieży specjalnej troski. Nagrodę w imieniu członków Koła odebrała przewodnicząca - pani Anetta Wajman. Dziękujemy za dotychczasową działalność i życzymy dalszych sukcesów .

 

   

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

 

Uczniowie klasy ósmej na zakończenie nauki w szkole podstawowej przystąpili do egzaminu ósmoklasisty . W tym roku wyjątkowo, ze względu na pandemię , egzamin ten odbył się w czerwcu a nie w kwietniu. W kolejnych trzech dniach uczniowie zmierzyli się z testami z języja polskiego ( 16 czerwca), matematyki  (17 czerwca) i języka angielskiego ( 18 czerwca). Pierwszy ważny egzamin już za nami! 

Renata Żabińska 

 

 

NIESPODZIANKA Z OKAZJI DNIA DZIECKA

 

 

W ramach Projektu integracyjno-wolontaryjnego My tez możemy, z inicjatywy Pani Agnieszki Zych - Czernek  przygotowaliśmy z opiekunem wolontariatu z II LO w Lubinie ks. Markiem Majewskim i wolontariuszami mały upominek w formie audio. Są to bajki i wiersze czytane przez wolontariuszy. Lista będzie sie poszerzać . Dziś dostepne są na stronie:


https://soundcloud.com/marek-majewski-14178297/sets/wolontariat-ii-lo-w-lubinie

 

Agnieszka Zych -Czernek wraz z wszystkimi nauczycielami przesyłającymi życzenia szczęścia dla wszystkich drogich uczniów  

 

 

 

  

  

My o naszych kochanych mamach nie zapominamy!

 

Koronawirus  nam nie przeszkodził, aby naszym kochanym mamom złożyć najszczersze życzenia. Nie możemy się spotkać wspólnie w szkole, ale chcemy wszystkim mamom  z naszej szkoły zdalnie przekazać najcieplejsze myśli i życzenia, za to, że są że, potrafią z nami cierpliwie pracować w tak trudnym czasie. 

My wiemy, że nasze mamy  dotknięciem swojej zaczarowanej dłoni największy smutek przegonią. Bo najlepsze jest u naszej mamy to, że ją mamy.Kochane Mamy !!! 

 

To dla Was od nas – Waszych kochanych dzieciaków

Z okazji Waszego święta niespodziankę dla Was mamy……Drogich prezentów dla Mam dziś nie mamy,

więc najlepiej jak potrafimy,

szczere życzenia Wam dziś składamy!!!!

 

Kliknij na napis poniżej aby zobaczyć niespodziankę

 

Zapraszamy do obejrzenia naszej niespodzianki!

      Uczniowie naszej szkoły-  Wasze kochane pociechy


 

 

OFERTA KSZTAŁCENIA  SPECJALNEGO

W ZESPOLE SZKÓŁ I PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W LUBINIE

DLA  ABSOLWENTÓW SZKÓŁ  PODSTAWOWYCH Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ  UMYSŁOWĄ

W ROKU SZKOLNYM 2020/2021

 

 

 

 UWAGA

Ważne informacje dla uczniów klasy ósmej i uczniów kończących branżową szkołę I stopnia

dotyczące egzaminów 

 

W menu lewym w zakładce "Dokumenty" i podzakładce "Dla uczniów" i  "Dla rodziców" znajdują się informacje dotyczące egzaminu po ósmej klasie i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe dla uczniów kończących branżową szkołę I stopnia .  Koniecznie zapoznaj się  z tymi  informacjami. 

 

 

 

 2 maja świętujemy Dzień Flagi

 

W dniu 2 maja co roku, zuchy oraz harcerze chodzili po mieście i rozdawali małe flagi, aby każdemu przypomnieć o tym szczególnym dniu W tym roku niestety nie możemy kontynuować naszych corocznych działań, w takiej formie jak dotychczas, dlatego przekazujemy Wam wirtualne uśmiechy i zdjęcia naszych flag. Zuchy i harcerze z naszej szkoły również włączyli się do tej akcji . Dziękujemy im za to.

 Aldona Karlak

 

 

 Zuch i harcerz się nie poddaje

  

  

 

Czuwaj! 
Chcemy pokazać naszą pracę w czasie izolacji i trudnych chwil. Zuch i harcerz się nie poddaje. Zobaczcie sami jak pracujemy . Harcerze się komunikują, zdobywają sprawności, uczestniczą w konkursach. Szczególne wyróżnienie w akcji z okazji Dnia Ziemi otrzymali Kacper Majchrzak i Wiktoria Maik , którzy pokazali efekty swojego wkładu w dbanie o Ziemię, przesyłając zdjęcia przedstawiające moment od posadzenia roślinki do pielęgnacji. W załączeniu podziękowania od Hufca Lubin .
 
 
Aldona Karlak
 

 

 Kształcimy się na odległość

 

Od 25 marca 2020 r. wszyscy znaleźliśmy się w nowej, niecodziennej dla nas sytuacji. Pandemia koronawirusa spowodowała, że nie możemy uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych w naszej szkole. Uczymy się w domu, a naszymi podstawowymi narzędziami pracy stały się: komputer, Internet i dziennik elektroniczny. Początki naszego ZDALNEGO NAUCZANIA nie były łatwe, ale dzięki naszym nauczycielom, wychowawcom i rodzicom poradziliśmy sobie z tą nową sytuacją bardzo dobrze.
Przedstawiamy efekty naszej zdalnej pracy- nauki na odległość. Zdjęcia i filmiki niebawem.


 

 

 Klasa 1jspU

 

Uczniowie klasy 1jspU mimo obecnej sytuacji epidemiologicznej zdecydowanie nie nudzą się, dzielnie realizując wszystkie zadane ćwiczenia, tańcząc przy muzyce czy wykonując prace plastyczne. Dzieciaki z zaangażowaniem i ciekawością rozwiązywały karty pracy, utrwalając zasady zdrowego odżywiania się oraz dbania o higienę. Przywitały wiosnę obserwując zmiany w pogodzie, poznając jej zwiastuny, znalazły też czas na zabawę z bocianem. Przygotowując się do świąt wielkanocnych przeliczały pisanki, chowały przed lub za pisanką kurczaki. Wykonując prace plastyczne dekorowały swoje pokoje Kurkami z wytłaczanek oraz kwiatami, poznając różne techniki składania papieru. Jako mali patrioci wiedzą, że są Polkami. Utrwalali wiedzę na temat symboli narodowych oraz poznali kilka piosenek o tematyce związanej z naszą ojczyzną.  Przed nami jeszcze kilka tygodni zdalnej pracy, dlatego trzymam kciuki za Was kochane pierwszaki. Wasza ciekawość świata, energia oraz uśmiech niech emanuje przez kolejne dni nauki, a Wam Drodzy Rodzice dziękuję za współpracę i wsparcie w zdalnej nauce. 

 wychowawca- Alicja Ryśkiewicz

 

 

 

Klasa 2-3 hspU

 

Uczniowie z klasy 2-3h spU pod czujnym okiem swoich rodziców pilnie wykonują wysyłane im każdego dnia  zadania. Wiktoria, Faustynka, Maksiu i Mateusz pracują zgodnie ze swoimi możliwościami i umiejętnościami. W każdym tygodniu zdalnego nauczania dzieci zostają zapoznane z tematami z różnych dziedzin życia społeczno-środowiskowego, które poznają dzięki filmom edukacyjnym oraz prezentacjom multimedialnym. Uczą się wierszy, rymowanek, piosenek tematycznych oraz religijnych. Dzięki filmikom instruktażowym potrafią samodzielnie narysować proste przedmioty (dom, drzewo, kwiat) oraz z pomocą osób dorosłych wykonać piękne prace plastyczne, związane z aktualnie realizowanym ośrodkiem tematycznym. Chętnie wykonują zadania w wydrukowanych Kartach Pracy oraz ćwiczenia online na platformach edukacyjnych.  Bardzo skrupulatnie wykonują zadania, których dokładną instrukcję wysyłają im specjaliści- ćwiczą prawidłową wymowę, wykonują ćwiczenia z integracji sensorycznej, tyfloterapii oraz komunikacji społecznej.  Bardzo duży nacisk opiekujnowie kładą na dokładne wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz ogólny  rozwój sprawności fizycznej swoich dzieci. Rodzice bardzo wspierają swoje pociechy w tej trudnej dla wszystkich sytuacji oraz chętnie dzielą się zdjęciami i filmikami ze wspólnej pracy z dzieckiem. Dziękujemy:) 

 wychowawca - Grażyna Łępocka

 

 

 

 Klasa 2 ispU

 

 

Za nami pierwsze doświadczenia w edukacji na odległość. Wszyscy uczniowie w klasie 2i spU na miarę swoich możliwości i z pomocą rodziców wykonują zadania przesyłane przez nauczycieli: czytają, piszą, malują, tańczą, śpiewają, ćwiczą. A wszystko z uśmiechem i zaangażowaniem.  Stanęliśmy wszyscy przed nowym wyzwaniem, do którego nikt nie był przygotowany. Myślę jednak, że bardzo dobrze radzimy sobie z zaistniałą sytuacją. Dlatego duże podziękowania należą się uczniom, ale i rodzicom bez których pomocy zdalne nauczanie byłoby niemożliwe .  Zobacz filmik.

 

 wychowawca - Daria Konopińska

 

 


Klasa 5-7 cspU

 

Uczniowie klasy 5-7 „c” spU z pomocą rodziców sprostali zasadom zdalnego nauczania i wspaniale radzą sobie ze zdobywaniem wiedzy. Doskonalą swoje umiejętności w zakresie sprawności fizycznej, logopedycznej, plastycznej, sensorycznej. Realizują zadania przesłane przez nauczycieli, a w pracach udokumentowanych na zdjęciach widać staranność wykonania oraz włożone serce. Za trud i chęci do pracy oraz systematyczność uczniom należą się duże brawa. Rodzicom za pomoc i zaangażowanie uznanie i podziękowania. Dziękuję – Aniela Rodziewicz.   Zobacz filmik 1  

                     Zobacz filmik 2  

                    Zobacz prezentację

wychowawca- Aniela Rodziewicz

 

 

Klasa 3-5 aspU

 

 

Uśmiech na twarzy nas nie opuszcza  i taaaaakie możliwości  mamy  gdy  pod okiem mamy lekcje odrabiamy. 

 

 

 

 

 

wychowawca - Leonarda Fuczek

 

 

 

 

 Klasa 6,7 bspU

 

 

 Uczniowie klasy 6,7 bspU od kilku tygodni z pomocą rodziców pracują zdalnie. Lekcje odrabiają bardzo sumiennie, zapisują tematy, przepisują teksty, krótkie  wiersze, udzielają pisemnych odpowiedzi na pytania do tekstów, ćwiczą swoją sprawność fizyczną, śpiewają i malują. Kiedy mają problem z zadaniem dzwonią do nauczyciela po pomoc. Cieszy mnie każdy kontakt z Wami ! Rodzice wykonują także  zdjęcia prac , nagrywają krótkie filmiki i przesyłają je do nauczyciela. Możecie zobaczyć  niektóre z nich. Bardzo dziękuję za tą pomoc wszystkim Rodzicom.  Zobaczcie filmik.

 wychowawca - Mariola Kamionka

 

 

 Klasa 6,7 dspU

 

 

 

Nasza klasa nie marnuje czasu podczas nauczania zdalnego wzieliśmy udział w akcji Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser Dudy- wykonywaliśmy kartki świąteczne , włączyliśmy sie równiez do inicjatywy "Jestesmy pomocnikami zajączka wielkanocnego". Ten czas wykorzystujemy pilnie na naukę ale pamiętamy równiez o zdrowiu więc spacerujemy poszukując materiałow do zrobienia pracy plastycznej o polskim godle.  Zobaczcie filmik

Gabrysia filmik        Wiktoria filmik            Mateusz filmik

 wychowawca - Agnieszka Zych- Czernek

 

 

 

 

 

 

 

Klasa 7,8 espU

 

 

Uczniowie klasy 7 i 8 e spU dzielnie i systematycznie pracują. Rozwiązują krzyżówki, kolorują obrazki, liczą, ćwiczą koordynację wzrokowo- ruchowo, poznają Polskę i rozwijają wiedzę o ochronie środowiska, jednakże o tęsknocie za szkołą piszą tak:

„Dzień dobry Pani Iwonko

Podobają mi się te tęczowe literki. Zadania staramy się robić systematyczne, ale chciałabym już wrócić do szkoły. Bardzo za Panią tęsknię. Pozdrawiam Panią serdecznie i ściskam. Do zobaczenia w szkole. Ola”

„Lubię się uczyć, czytać ,pisać ,liczyć i  rozmawiać  i   żartować. Bardzo za  Panią  tęsknię.

Pozdrawiam  gorąco  Marysia”

„Dzień dobry Pani Iwonko.

Uprzejmie informuję, że zrobiłem lekcje z całego tygodnia. Czekam na kolejne w poniedziałek. Życzę spokojnej majówki. Pozdrawiam J. S.”.

„Dzień dobry Pani Iwono -ja lubię dostawać lekcje, zadania domowe do domu ,dobrze czuję się, Szkoda, że nie chodzimy do szkoły, bardzo tęsknię. J.S”

 wychowawca - Iwona Świątek

 

 

 

 Klasa 6-7 gspU

 

Czas, kiedy zamknięte są placówki oświatowe, to czas bardzo  trudny. Uczniowie uczą się zdalnie, czyli bez bezpośredniego kontaktu ze swoimi nauczycielami i kolegami z klasy, ze szkoły. Pomimo utrudnień związanych z nauczaniem na odległość uczniowie  klasy 6-7 g, wraz ze swoimi rodzicami, spisali się na szóstkę, nawet z plusem!!! Każdego dnia uczniowie  z pomocą swoich rodziców  wykonują różnorodne zadania otrzymane drogą elektroniczną lub pocztową. Uczniowie zasługują na pochwałę , ponieważ systematycznie,  nieprzerwanie pracują: piszą , liczą,  ćwiczą, śpiewają,  malują, wycinają. Oczywiście nic nie zastąpi osobistej relacji nauczyciel- uczeń,  podczas której doświadczamy jeszcze większej  przyjemności z uczenia się.  Dlatego uczniowie niecierpliwie czekają na moment, kiedy nadejdzie koniec pandemii i w  końcu wszyscy spotkają się w naszej szkole,  zasiądą w swoich ławkach w  sali nr 4,  w towarzystwie koleżanek i kolegów.


 

wychowawca - Elżbieta Rękawiczna

 

 

 

Klasa 8 fspU

 

 

 

 

Wszyscy uczniowie klasy8f spU są codziennie zwarci i gotowi do nauki. Jesteśmy razem nawet na odległość. Chętnie się wszyscy spotykamy na lekcje online. Przerabiamy podstawowy materiał na bieżąco, a także z zakresu zajęć kulinarnych. Podczas czatu pokazujemy swoje wykonane prace i o nich chętnie opowiadamy. Już wszyscy nie możemy się doczekać aż spotkamy się ponownie w szkole.

 

 

 

wychowawca - Iwona Trzcińska

 

 

 

 

 

 

Klasa 1-3pp1

 

 

Mimo epidemii koronawirusa siły i chęci do pracy nie opuszczają naszych uczniów. Dzięki mocnemu wsparciu i zaangażowaniu rodziców każde zadanie i propozycja działania zostają wykonane na 100%.  Każdy z nas jednak nie może się już doczekać powrotu w szkolne mury, bo tam czeka jeszcze większa dawka wiedzy, ćwiczeń umiejętności, spotkań z przyjaciółmi i przygód.

 

Nie poddajemy się rutynie 

i czekamy cierpliwie aż epidemia minie.

Zadania z rodzicami zawsze wykonujemy,

a na przyszłość dobre plany snujemy.

Będzie dobrze, bo tak być musi! Nie przejmujemy się obawami.

Czekamy aż wszyscy nagrodzicie nas brawami.

Nauczyciele przywitają nas w szkole z czułością,

my podziękujemy im zaufaniem i uczniowską radością!

wychowawca - Łukasz Nowicki 

 

 

 

 

 Klasa 1-3pp3

 

 

Chociaż w domu siedzimy,  to się wcale nie nudzimy. Ala trenuje zawzięcie , Damian : pisze, rysuje i klei. Maciek pracuje przy komputerze.  Robimy też sobie kanapki . Kiedy znów się spotkamy to chętnie więcej poopowiadamy. Czekamy na tę chwilę . 

 

 

wychowawca - Grażyna Czwaczka

 

 

 

 

 

 

 

Klasa 1-3pp4

 

 

W piątek 20 marca podjęto decyzję o wprowadzeniu w Polsce stanu epidemii oraz o przedłużeniu czasu zawieszenia zajęć w placówkach oświatowych.   Była to i jest nadal trudna sytuacja. Ale okazuje się, że są plusy takiej edukacji. Uczniowie klasy 1,2,3 szkoły przysposabiającej do pracy podjęli wyzwanie takiej nauki. O tym jak daje sobie radę moja klasa po miesiącu ciężkiej pracy zobaczcie sami. Zapraszam na film.

 wychowawca - Aldona Karlak

 

 

 

Klasa 2-3pp2

 

 

Uczymy się, uczymy ale...ciagle tęsknimy. Bartek ma już po uszy patrzenia w ekran ale chętnie wziął udział w akcji "Kartka dla Medyka", tak samo jak Damian, który zrobił wieeeelkie serducho. Sebek rzetelnie wypełnia karty pracy i pieli rabaty. Krystian, jak wszyscy, pracuje i tęskni za Pania Ewą i szkołą. 

wychowawca - Ewa Waszewska

 

 

Klasa 2,3 spL 

 

 

 

Dużo teraz tworzymy i swoimi pracami się chwalimy. Z techniki robiliśmy Marzanny,  z plastyki rysowaliśmy kwiaty, przyrodę, wiosnę , święta. Poznawaliśmy też instrumenty podczas muzyki. Uczymy się z przyrody jak zbudowany jest człowiek a z języka polskiego doskonalimy pisanie podczas opisywania wiosny. 

 

 

wychowawca - Anna Łabędzka, w zastępstwie - Marta Adamczyk

 

 

 

 

 

 

 

Klasa 4,5,6 spL

 

 

Przed nami nowe wyzwania.  Musimy pracować przy komputerze. Z pomocą nauczycieli i rodziców pokonamy trudności! Uczymy się przyrody- poznajemy rośliny,  tworzymy o nich album. Ola zgłębia przyrodnicze tajemnice lasu.  Ania zrobiła ładny model pagórka.

 

 

wychowawca - Renata Malec

 

 

 

 

 

 Klasa 7,8 spL

 

 

 

 

Uczniowie mieli duże wyzwanie nauczyć się pracy zdalnej. Na początku cieszyli się  ,że będą w domu lecz teraz cały czas słyszymy o tęsknocie za szkołą ,za kontaktami z rówieśnikami ,za wycieczkami ,imprezami szkolnymi. Uczniowie tęsknią do lekcji z nauczycielem ,do kontaktu słownego ,do wypowiedzi. Przy każdej rozmowie z rodzicem i uczniem  słyszę „ja chcę wrócić do szkoły”.

 

 

 

 

wychowawca - Katarzyna Jania

 

 

 

 

 

Klasa 1 zpL i 1-3 zgL

 

Uczniowie klas 1-3 Branżowej Szkoły I Stopnia z ogromnym zaangażowaniem wykonują zadania i ćwiczenia podczas zdalnego nauczania. Służą im pomocą wychowawcy,nauczyciele, którzy  wspierają ich dobrym słowem oraz udzielają cennych wskazówek związanych z rozwijaniem ich samodzielności. Wszyscy wiemy, że ten trudny czas przyniesie nam i naszym uczniom niezwykłe doświadczenie oraz pokaże, iż korzystanie z technologii informacyjno-komunikacyjnej nie stanowi dla nas żadnego problemu.
Pamiętajcie: TRZEBA BYĆ DOBREJ MYŚLI, BO PO CO BYĆ ZŁEJ? 

wychowawca klasy  1-3 zgL - Gabriela  Klimas

wychowawca klasy  1 zpL - Katarzyna Pietruszko

 

 

 

Zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze

 

Uczestnicy zajęć rewalidacyjno- wychowawczych podczas nauczania zdalnego mają codzienny kontakt ze swoimi nauczycielami poprzez połączenia z wykorzystaniem telefonu lub komputera. Dzięki tym urządzeniom dzieci mogą słyszeć znany głos i widzieć postać, którą lubią ,co daje się wyraźnie odczuć po ich reakcjach. Rodzice i opiekunowie stanęli na wysokości zadania i zaangażowali się w pracę ze swoimi pociechami. Chętnie , według instruktażu nauczyciela, wspomagają swoich podopiecznych podczas: zajęć „ Porannego kręgu”, zabaw naśladowczych, muzykowania, wykonywania ćwiczeń oddechowych, rozwijania komunikacji, wielozmysłowego poznawania otoczenia czy aktywności manualnych i manipulacyjnych. Ten trudny czas oddalenia zbliżył nauczycieli, dzieci i rodziców. Dotychczasowy kontakt pogłębił się. W głowie kołacze się myśl:

Jeśli z kimś nie możesz się spotkać twarzą w twarz to widzisz go oczami serca . A serce to źródło dobra i miłości. Nie zmarnuj tego czasu – ROZDAWAJ DOBRO !

 

nauczyciele prowadzący zajęcia: Milena Cygan, Grażyna Dąbrowska,Bożena Gaweł, Marzena Mandziak, Maszudzińska Agnieszka, Izabela Pierzchała, Joanna Pudlak, Anna Przygodzka, Alicja Ryśkiewicz, Monika Saj, Agnieszka Siudzińska, Małgorzata Solarska, Małgorzata Zaczyńska, Renata Żabińska 

 

 

 

 

CIĄGLE PAMIĘTAMY O NASZYCH DZIELNYCH MEDYKACH

 

 

 

 

Uczniowie ZSiPO chcąc wyrazić szacunek dla pracowników służby zdrowia, aktywnie włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Kartka dla Medyka”. Zdjęcia można zobaczyć również na stronie „Zespoły Ratownictwa Medycznego Polkowice” na Facebooku. Oczywiście za zgodą autorów i ich opiekunów.

 koordynator akcji - Iwona Trzcińska

 

 

 

 

 

Przedłużenie czasu nauczania zdalnego w ZSiPO do 24.05.2020 r.

 

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 przedłuża się czas nauczania zdalnego w ZSiPO w Lubinie do dnia 24.05.2020r. 

 Dyrektor ZSiPO w Lubinie - Danuta Wantuła

 

 

 

 

!!!!!!!!-----------------------------------------------------!!!!!!!!

 

"Jak uczyć się w domu ? - poradnik dla uczniów" - artykuł dostępny po kliknięciu na gwiazdkę  *.

Poleca  psycholog  szkolny.


 -----------------------------------------------------------------

 

 

 

Przedłużenie czasu nauczania zdalnego w ZSiPO do 26.04.2020 r.

 

Na podstawie rozporządzenia MEN z dnia 10.04.2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19  (Dz.U.2020 poz. 642) przedłuża się czas nauczania zdalnego w ZSiPO w Lubinie do dnia 26.04.2020 r. 

 Dyrektor ZSiPO w Lubinie - Danuta Wantuła

 

 

 

 

  

 

"KARTKA DLA MEDYKA" - DZIĘKUJEMY !!!

 

 

Uczniowie klasy 2i spU przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji społecznej pt. „Kartka dla medyka”. W taki sposób możemy okazać służbom medycznym wdzięczność za trud i poświęcenie, jednocześnie zapewnić  ich o naszym wsparciu, szacunku dla tego co dla nas wszystkich robią. Akcja polega na narysowaniu, namalowaniu czy stworzeniu kartki/rysunku z życzeniami i podziękowaniami dla medyka. 

7 kwietnia to Światowy Dzień Zdrowia i z tej okazji składamy wszystkim medykom życzenia wytrwałości i zdrowia w tym trudnym czasie. 

Daria Konopińska 

 

 

 

!!!!!!!!-----------------------------------------------------!!!!!!!!

 

"Jak zmotywować dziecko do nauki w domu ? - porady dla rodziców" - artykuł dostępny w menu lewym/dokumenty/dla rodzica.

Poleca  pedagog szkolny.


 -----------------------------------------------------------------

 

 

 Drodzy rodzice, nauczyciele i uczniowie !

 

Prosimy o zapoznanie się z materiałami  z dnia 27.03.2020 r. dotyczącymi nauczania zdalnego, znajdują one się w zakładce Dokumenty(w menu lewym strony) .Są tam osobne działy dla rodziców, nauczycieli i uczniów.

 

 

 

Apel do mieszkańców miasta Lubina

 

 

To nie jest czas wolny. Dzieci powinny przebywać w domach, najlepiej pod opieką jednego z rodziców. Młodzi ludzie nie powinni w czasie tych dwóch tygodni brać udziału w spotkaniach towarzyskich. Prosimy o ograniczenie kontaktów z innymi, w miarę możliwości nie wychodzenie z domu. Służby apelują o zdrowy rozsądek, zachowanie spokoju i przestrzeganie zaleceń.

Warto również zainteresować się losem osób starszych. Pomóc im w codziennych czynnościach, przynieść zakupy. Prosimy by przez najbliższe dwa tygodnie pozostać w izolacji. To jedyna forma w jakiej społeczeństwo może pomóc w walce z wirusem.

Osoby, które chcą skontaktować się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu proszone są o nie przychodzenie do szpitali i przychodni, tylko skorzystanie z teleporady.


Gdzie powinny zgłosić się osoby z podejrzeniem koronawirusa?

 

Trzy warunki, które świadczą o ryzyku zakażenia koronawirusem ustalone zostały przez GIS:

  • w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem lub miałeś kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenia,

  • masz podwyższoną temperaturę, masz kaszel oraz odczuwasz duszności,

W takich przypadkach powinieneś bezzwłocznie zadzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej (sanepidu) odpowiedniego dla regionu zamieszkania. Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Lubinie – numer alarmowy (601 158 632)

Konsultant udzieli nam wszystkich informacji na temat kolejnych kroków, jakie należy podjąć. Następnie należy bezpośrednio zgłosić się na oddziały zakaźne szpitali wyznaczonych przez Ministerstwo Zdrowia. Przypominamy, że osoby z podejrzeniem koronawirusa nie powinny zgłaszać się do przychodni lub na Szpitalne Oddziały Ratunkowe.


Masz objawy grypy, ale nie spełniasz warunków GIS w sprawie zakażenia koronawirusem? "Zostań w domu" 

 

Co w przypadku pacjentów, którzy mają objawy sugerujące zakażenie, ale nie były w kraju, w którym występuje koronawirus i nie miały kontaktu z osobą zakażoną? W takich sytuacjach należy stosować podstawowe zasady ochrony: częste mycie rąk i zakrywanie się podczas kichania lub kasłania. Należy też pozostać w domu do czasu powrotu do zdrowia. "Zwróć uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu, często wietrz pomieszczenia, w których przebywasz. W razie pytań można skontaktować się z działającą całodobowo infolinią NFZ: 800 190 590.

 

 

 

Uwaga !

 

 

Informuję, że decyzją Ministra Edukacji Narodowej zostają zawieszone

zajęcia dydaktyczno- wychowawcze


w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie w okresie


od 12 marca 2020 r. do 25 marca 2020 r.

 

 

12 i 13 marca 2020 r. w szkole będą odbywały się zajęcia opiekuńcze dla tych dzieci,

którym rodzice pracujący nie będą mogli zapewnić opieki. 

Dyrektor ZSiPO w Lubinie

 

 

 

 

"Czekoladowa wiosna"

 

 

11.03.2020 r. na zajęciach w świetlicy szkolnej głównym bohaterem była czekolada. Uczniowie malowali na andrutach czekoladową wiosnę z wykorzystaniem rozpuszczonej czekolady. Na początku naszego spotkania została przeprowadzona pogadanka o właściwościach czekolady. Dzieci dowiedziały się, że są różne rodzaje czekolad; gorzka, mleczna, biała i nadziewana - od wieków dostarcza nam witamin, magnezu, poprawia nastrój  i koncentrację. Przede wszystkim jest źródłem przyjemności.  Podczas zajęć dzieci były poddane bodźcom wszystkie nasze zmysły - czekoladę jedliśmy, wąchaliśmy, a co najważniejsze malowaliśmy nią. Powstały piękne wiosenne obrazy pachnące czekoladą.

 Agnieszka Siudzińska

 

 

 

 

 

XXIII  Regionalny Turniej Tenisa Stołowego

- Szklary Górne 2020 

 

 

 

Dnia 3 marca 2020 r. reprezentacja naszej szkoły w składzie: Weronika Formago, Monika Rosłoń, Kacper Pańkowski, Arkadiusz Krupa uczestniczyła w XXIII Regionalnym Turnieju Tenisa Stołowego – Szklary Górne 2020. Turniej odbył się w nietypowej scenerii Galerii Cuprum Arena w Lubinie. Celem turnieju była popularyzacja i upowszechnianie tenisa stołowego oraz kształtowanie nawyków sportowej rywalizacji wśród młodzieży. W rywalizacji wzięła udział młodzież z sześciu placówek kształcenia specjalnego z : Głogowa, Jawora, Legnicy, Lubina, Złotoryi i Szklar Górnych. Rozgrywki toczyły się w przyjaznej atmosferze. Nasza drużyna godnie reprezentowała Zespół Szkół i Placówek Oświatowych. Po sportowych zmaganiach nagrodą była wizyta w McDonalds, która okazała się strzałem w dziesiątkę.

 Katarzyna Pietruszko

 

 

 

 

 

"Uczymy się ratować życie - Pierwsza Pomoc Przedmedyczna"

 

 

W miesiącu marcu odbyło się dwudniowe szkolenie klas pierwszych szkół ponadpodstawowych z podstaw udzielania pierwszej pomocy. Spotkania prowadziła Ratowniczka Medyczna Pani Jadwiga Lupa. Uczestnicy przyswajali wiedzę podstawową, utrwalali i poznawali metody i techniki postępowania w różnych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Ćwiczenia praktyczne wywołały burzę emocji i uzmysłowiły jak wielkie znaczenie ma ratowanie ludzkiego życia. Serdecznie dziękujemy za wprowadzenie Programu przez Starostwo Powiatowe w Lubinie w szkole oraz Pani Jadzi za profesjonalizm i poczucie humoru w tak trudnym zawodzie.

 Aldona Karlak

 

 

 

Podsumowanie programu "Mamy kota na punkcie mleka"

 

 

 

 

6 lutego klasy 1-3 spU wzięły udział w zajęciach podsumowujących nasz udział w programie „Mamy kota na punkcie mleka”, sfinansowanego przez Fundusz Promocji Mleka i Polską Izbę Mleka. Uczniowie klas 1-3 pod kierunkiem swoich wychowawców wzięli udział w zajęciach edukacyjno-kreatywnych i innych działaniach w ramach programu. Celem niniejszej akcji było zwiększenie wiedzy na temat racjonalnego odżywiania się oraz popularyzacji mleka i nabiału w codziennej diecie dzieci.  Przyczyniliśmy się do promowania zdrowych nawyków żywieniowych i uświadomienia ich korzystnego wpływu na kondycję naszego zdrowia. Spotkania w większym gronie były doskonałym polem do integracji i wzajemnej współpracy uczniów. Projekt realizowany był przez wychowawców klas 1-3spU: Grażynę Łępicką, Alicję Ryśkiewicz i Darię Konopińską. 

 

koordynator programu - Daria Konopińska

 

 

"Podaruj dzieciom uśmiech"

 

Dnia 6 lutego w ramach współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych spotkali się wolontariusze z uczniami aby kształtować prawidłowe postawy społeczne wśród dzieci i młodzieży. Spotkanie integracyjne skupione było na nauce prawidłowych relacji międzyludzkich oraz uwrażliwieniu na potrzeby innych. Zorganizowano między innymi zbiórkę maskotek, które zostaną przekazane w ramach akcji „Pluszaki w pogotowiu”. W radosnej atmosferze młodzież spędziła miłe chwile na rozmowach oraz wykonała „łańcuch przyjaźni”. Serdecznie dziękujemy takim osobom jak Przewodnicząca TPD pani Ela  Michalak  i młodzieży za trud pracy i bezustanną służbę dla tych, którzy Was potrzebują i dla których jesteście ogromną pomocą.

Aldona Karlak

 

 

Wyróżnieni w konkursie plastycznym "Moje wymarzone zwierzę"

 

 

 

Uczniowie klas młodszych Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie brali udział w Konkursie Plastycznym pt „Moje wymarzone zwierzę”- organizowanym przez Grupę Projektową „Hau to Pet”,  zajmującą się zmianą sytuacji zwierząt w schroniskach.  Celem konkursu było propagowanie dbania o zwierzęta. Dzieci podczas wykonywania prac plastycznych były uświadomione z czym wiąże się posiadanie zwierzęcia domowego oraz,  że zwierzę jest żywą i czującą istotą, członkiem rodziny i należy za nie brać pełną odpowiedzialność. Dzieci  wykonały prace plastyczne różnymi technikami artystycznymi; malowanie, rysunek, kolaż, wyklejanki. Łącznie na konkurs wysłano 20 prac.W dniu 5 lutego na scenie Cuprum Arena w Lubinie odbyło się  uroczyste rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród laureatom. Uczniowie  z klasy III - Wiktoria Marońska oraz Maksymilian Bajger jako przedstawiciele naszej szkoły otrzymali  wyróżnienia i piękne upominki. Gratulujemy!

Grażyna Łępicka

 

 

 

Szkolny Turniej Sprawnościowy

 

 

 

28 stycznia 2020 r. odbył się organizowany cyklicznie od wielu lat SZKOLNY TURNIEJ SPRAWNOŚCIOWY ph.”Bez aktywności nie ma sprawności” dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Celem imprezy było propagowanie aktywności ruchowej wśród dzieci i młodzieży w różnych formach . Uczniowie mieli do pokonania osiem stacji sprawnościowych poprzedzonych rozgrzewką przy muzyce. Wszyscy chętnie ćwiczyli zgodnie ze swoimi możliwościami. Pokonywanie kolejnych przeszkód, czołganie, strzały do bramki, rzuty do celu, to dla niektórych uczniów nie lada  wyzwanie, choć sprawiające wiele radości. Nauczycieli wychowania fizycznego podczas organizacji turnieju wspierali uczniowie ze szkoły zawodowej z klas 1zpL i 1zgL oraz wolontariusze z Zespołu Szkół Nr 1 w Lubinie wraz z opiekunem . Po zakończeniu zmagań sportowych uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami, nagrodami i słodkim poczęstunkiem.

 Katarzyna Jania, Katarzyna Pietruszko

 

 

 

 

Bajkowy bal karnawałowy

 

Dnia 24 stycznia 2020 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy pod hasłem „Postacie z bajek”. Dzieci zachwyciły zebranych  swoimi pięknymi strojami. Były księżniczki, królewny,  niedźwiadki, motylki, konduktorzy, kowboje, policjanci, kotki, piraci …nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Niektórzy byli nie do poznania,  inni budzili podziw.  Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach wspaniałej muzyki, jak przystało na prawdziwy bal. Pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach dostarczyły wiele radości. Wszyscy mogli uczestniczyć w zabawach i konkurencjach prowadzonych przez Myszkę Mini- wodzirej Agnieszka Czajkowska oraz uczennice z Salezjańskiej Szkoły Podstawowej im. Św. Dominika Savio w Lubinie. Zwycięzcy nagradzani byli ciekawymi upominkami. Punktem kulminacyjnym zabawy karnawałowej był wybór Króla i Królowej balu, którymi zostali Krzysztof  i Wiktoria, uczniowie klasy 8f spU i 3h spU. Humor dopisywał zarówno dzieciom jak i wychowawcom. Dziękujemy dzieciom, rodzicom i wychowawcom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń, zresztą – zobaczcie sami! Kolejny bal karnawałowy już za rok .

Agnieszka Siudzińska, Aldona Karlak, Alicja Ryśkiewicz

Media o balu:

-> Lubinextra!

-> e-legnickie

 

 

Rozstrzygnięcie konkursy "Najpiękniejsza Ozdoba Bożonarodzeniowa"

 

10 stycznia 2020 r. rozstrzygnięty został Szkolny Konkurs  pt. "Najpiękniejsza Ozdoba Bożonarodzeniowa" . Grudniowy konkurs miał na celu kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia , rozwijanie kreatywności dzieci poprzez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych,  ciekawych materiałów i technik plastycznych oraz stwarzał okazję do zaprezentowania zdolności artystycznych dzieci. Konkurs ten cieszył się dużym zainteresowaniem. Oceniano pomysłowość twórców   i oryginalność pracy. Oto zwycięzcy :I  MIEJSCE - Anna Zapalska  , II  MIEJSCE - Anna Michalska, III  MIEJSCE - Dawid Grygorcewicz . Wyróżnienie: Anita Kaźmierska , Mateusz Szechnicki , Dwid Tofil. Laureaci otrzymali dyplomy, artykuły biurowe i słodkości. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i za zaangażowanie.

Agnieszka Siudzińska

 

Warsztaty chemiczne

 

 

 

 

18 grudnia klasa 7-8SPL wybrała się na warsztaty chemiczne pt.: „Niewiarygodne właściwości wody” do Centrum Kultury Muza w Lubinie. Prowadzącym zajęcia był nauczyciel chemii w ZS Nr 2 im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie – pan Dariusz Ajanidis.  Na czas warsztatów staliśmy się młodymi chemikami i mogliśmy zgłębić świat kolorowych reakcji chemicznych. Przekonaliśmy się jakim światem magii i kolorów jest chemia i jak niezwykła jest zwykła woda. 
(Zajęcia zostały zaprojektowane w taki sposób, aby wykorzystywane substancje były niegroźne dla zdrowia i umożliwiały każdemu uczniowi wykonanie bezpiecznych eksperymentów.)

 Iwona Trzcińska

 

 

 

"Muzyczna Pani Zima"

 

Dnia 17.12.2019r., po raz drugi odwiedziliśmy Magiczny Teatr Muzyczny we Wrocławiu. Obejrzeliśmy tym razem interaktywny spektakl edukacyjny pięciu zmysłów (5D) pt:. „Muzyczna Pani Zima”. Spektakl był pełen humoru i pięknej muzyki a akcja rozgrywała się również na widowni i mogliśmy w nim aktywnie uczestniczyć. Tańczyliśmy, śpiewaliśmy z Muzyczną Panią Zimą, pomagaliśmy zwierzętom leśnym (Miś Tadeusz i krecik Bernard)  w przygotowaniach do wielkiego święta. Na scenę przybył także święty Mikołaj z piernikami, którymi nas poczęstował.  Na nudę nie było czasu, wszystkim się przedstawienie bardzo podobało i mamy nadzieję na kolejne odwiedziny Magicznego Teatru.

 Iwona Trzcińska

  

  

 

Z kolędą w Ośrodku Opiekuńczo- Rehabilitacyjnym w Lubinie

 

 

Od dwóch lat uczniowie klas 6-7 d Spu, 7-8 e spU, 1-3 PP2, 1-3 pp4  wraz z nauczycielkami G.Czwaczką, I.Świątek, D.Irzyk, A.Zych-Czernek przygotowują Koncert Kolęd i Pastorałek dla podopiecznych Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego przy ul. Jastrzębiej w Lubinie. W tym roku Koncert ten odbył się 16 grudnia. Jest to kontynuacja Koncertów Kolęd i Pastorałek, które od ponad 20 lat organizowała p.A.Zych-Czernek. W tej edycji uczniowie zaprezentowali pastorałki Chwała Panu, Światłość, Do stajenki, Spójrz na Jezusa, Kolędę dla nieobecnych oraz zatańczyli Walczyka na ślizgawce. Do dzieci przyszedł również Święty Mikołaj wraz z pomocnikami, który przyniósł Bożonarodzeniowe pierniki, słodkości i życzenia Bożonarodzeniowe zapisane na świątecznej kartce przygotowanej przez uczniów.

Agnieszka Zych- Czernek

 

Akcja Gwiazdor Szkolnego Koła  TPD

 

 

 

Prezenty Gwiazdora przyniosły wiele radości, łez wzruszenia i odnowiły wiarę, że marzenia się spełniają co prezentują zdjęcia. Dziękujemy TPD w Legnicy i wszystkim Darczyńcom. Dzieci i młodzież z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie.

 Aneta Wajman- opiekun koła

 

 

 

 

 

"Magia Świąt"

 

Dnia 16.12.2019 r. uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych objęci indywidualnymi zajęciami rewalidacyjno - wychowawczymi na terenie Ośrodka Opiekuńczo - Rehabilitacyjnego w Lubinie wzięli udział - wraz z nauczycielami, terapeutami i dziećmi z Ośrodka  - w imprezie integracyjnej ph. „Magia Świąt”. Podczas uroczystości uczniowie zostali wprowadzeni w świąteczną atmosferę wspólnym muzykowaniem na instrumentach do świątecznych piosenek. Poznali świąteczne zapachy -  zapach świerku, grzybów, suszonych owoców. Współuczestniczyli w przygotowaniu pierniczków oraz ozdabianiu ich kolorowym, pachnącym lukrem i posypkami. Ten magiczny czas zakończyliśmy kolędą oraz życzeniami zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

 

Renata Żabińska, Joanna Pudlak 

Wycieczka do Wrocławia

 

 

Dnia 12.12.2019 r odbyła się wycieczka do Wrocławia ,w której uczestniczyli uczniowie ze szkoły podstawowej i klas branżowych. Wycieczka miała na celu zwiedzanie Cetrum  nauki, wiedzy o wodzie-Hydropolis ,przejazd gondolą „Polinką”  nad Odrą oraz na zakończenie zwiedzanie Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu. Do Wrocławia pojechaliśmy pociągiem z Lubina ,uczniowie poznali sposoby  poruszania się komunikacją miejską, przestrzegali zasad kultury w miejscach publicznych oraz przestrzegali zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się po ulicach tak dużego miasta. Do Centrum  nauki i wiedzy o wodzie pojechaliśmy tramwajem a potem gondolą „Polinką „  z Politechniki Wrocławskiej. Pobyt  w Hydropolis bardzo zainteresował uczniów ponieważ ekspozycje zjawisk  fizycznych i ciekawostek związanych z wodą uświadomił młodzieży jak ważną rolę pełni woda w życiu codziennym człowieka i wszystkich żywych istnień na Ziemi. Były również chwile relaksu między zwiedzaniem następnego programu wycieczki-posiłek regeneracyjny w barze Bistro w Hydropolis -uczniowie utrwalali zasady kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Następnie pojechaliśmy tramwajem do Rynku Wrocławskiego gdzie odbywał się Jarmark Bożonarodzeniowy, który również wywarł na uczniach duże wrażenie. Kolorowo i intensywnie udekorowane stragany świąteczne ,duża choinka w Rynku, występy artystyczne to na pewno zostanie w pamięci. Powrót pociągiem i jazda nową trakcją kolejową był dla wielu uczniów atrakcją.

 Katarzyna Jania i Katarzyna Pietruszko

 

 

 

 

Szkolna Wigilia

 

W tym roku Wigilię szkolną obchodziliśmy w dniu 11 grudnia. Jak zawsze wspólnie świętowali z nami zacni Goście nie  zabrakło wśród nich ks. biskupa, pana wicestarosty, pani przewodniczącej powiatu lubińskiego. Odwiedzili nas również przedstawiciele szkół , księży i rodziców. Zebranych ciepło przywitała pani dyrektor. Uroczystość uświetniły występy uczniów przybliżając nam atmosferę Bożego Narodzenia .Ks.  biskup życzył zebranym aby dzielili się uśmiechem z wszystkimi. Po wysłuchaniu fragmentu Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa podzieliliśmy się opłatkiem i zasiedliśmy do wigilijnego stołu. 

Małgorzata Zaczyńska

  

 

 

Przedświąteczne kolędowanie w ZS Nr 1 w Lubinie

 

 

Dnia 10.12.2019 r. uczniowie szkoły branżowej gościli w Zespole Szkół Nr 1 w Lubinie. Zaproszono nas na świąteczne jasełka. W pierwszej części zaprezentowano kolędy i pastorałki.  W drugiej zaś historię sprzed dwóch tysięcy lat – opowieść pisaną pięknym wierszem o narodzinach Jezusa Chrystusa. Podczas wspólnego śpiewu kolęd świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim zaproszonym gościom. Po tak dużej dawce wzajemnej serdeczności do szkoły wracaliśmy w nastroju pełnym dobroci w naszych sercach. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

Katarzyna Jania, Katarzyna Pietruszko

 


Bożonarodzeniowe akcje charytatywne

 

 

 

Bożonarodzeniowa Paczka na rzecz  Podopiecznych Hospicjum-współpraca ze Stowarzyszeniem Palium w Lubinie

Bożonarodzeniowa Paczka na rzecz Osoby chorej onkologicznie i Jej Rodziny-współpraca z Fundacją Vivre w Lubinie

Ponownie jak w roku ubiegłym w naszej szkole zorganizowana została Akcja charytatywna na rzecz podopiecznych Hospicjum w Lubinie oraz po raz pierwszy  Akcja na rzecz Osoby chorej onkologicznie i Jej Rodziny. Obie Akcje zostały ogłoszone już w listopadzie. W tym czasie uczniowie, rodzice, nauczyciele naszej szkoły zaangażowali się w zbiórkę środków higienicznych, artykułów spożywczych, kartek świątecznych, ozdób i stroików świątecznych wykonanych przez uczniów.9 grudnia 2019 r klasa 6-7 d spU wraz z wychowawczynią i uczniami Ł. Łowczyk, J. Mikołajczyk przygotowali z zebranych artykułów paczki, które następnie uczniowie klasy 7-8 spL wraz z p. K. Pietruszką, K. Janią, A. Zych-Czernek, G. Czwaczką przekazali do Hospicjum w Lubinie. Otwierając swoje hojne serca wspólnie sprawiliśmy, że Święta  Bożego Narodzenia choć na chwilę staną się magiczne. Dziękuję z całego serca wszystkim uczniom i Rodzicom, którzy włączyli się w akcje a w szczególności Rodzicom :Państwu A. Szechnickiej, M. R.Ota,  panu Formago oraz Nauczycielom: K .Pietruszko, K. Jani, A. Łabędzkiej, M.Rackiej-Witiak, E. Rękawicznej, E. Waszewskiej, A. Rodziewicz, A .Karlak.

Organizator akcji - Agnieszka Zych- Czernek

 

Niesamowita wystawa

 

Uczniowie klasy 6-7 d spU mieli okazję obejrzenia wystawy Młodych Artystów z Lubina Mateusza Majchera oraz Karola Kubiaka. Uczniowie podziwiali miniaturowe lalki teatralne przygotowane z wielką precyzją, niesamowitym kunsztem artystycznym  M.Majchera oraz makietę CK MUZA wykonaną przez K.Kubiaka.

Agnieszka Zych - Czernek

 

 

 

Mikołajki z wolontariuszami

 

 

Uczniowie długo przygotowywali się na przyjście tego wyjątkowego gościa. Już w listopadzie uczniowie klas 6-7 d spU, 1-3 pp3, pp2 upiekli pod okiem p.D.Irzyk, A.Zych-Czernek aniołkowe pierniczki dla Mikołaja i Wolontariuszy. Pani Dorota przygotowała pięknego Anioła dla Wolontariuszy i opiekuna wolontariatu Ks.M.Majewskiego. Uczniowie klasy 1-3 pp4 z p.Aldoną przygotowali kartkę z Bożonarodzeniowymi życzeniami. Wraz z nauczycielkami p. G.Czwaczką,  D.Irzyk, A.Karlak, A.Zych-Czernek oraz rodzicami z klasy 6-7 d spU, przygotowali poczęstunek i słodkości dla Mikołaja, jego pomocników, uczniów zaproszonych klas. Przygotowali również Mikołajkowy występ kolęd i pastorałek z zimowym tańcem.Podczas Mikołajkowego spotkania integracyjnego odbył się warsztat plastyczny z Wolontariuszami Św. Mikołaja z II Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie w ramach którego , zapisane zostały marzenia dzieci. Następnie wspólnie przygotowane zostało ozdobne pudełko w którym zamknęli swoje marzenia a z którego wyczarowane zostały cukierki dla uczestników spotkania z Mikołajem.Św. Mikołaj z Wolontariuszami również przygotował dla dzieci wiele niespodzianek. Były tańce integracyjne, wspólne śpiewanie, niespotykany Koncert kolęd na trąbie i oczywiście prezenty-wspaniałe choinki z orygami i słodkości. Nie obyło się również bez wspólnych fotografii, które uchwyciły niezapomniane chwile z Mikołajem i jego Wolontariuszami. Jedna z uczennic naszej szkoły otrzymała również Mikołajkową paczkę przygotowaną przez rodziców i nauczycielkę  klasy 6-7 d spU. Wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania wspaniałego spotkania z Mikołajem i Wolontariuszami serdecznie Dziękujemy. Ks. Markowi., Wolontariuszkom z II LO w Lubine, Rodzicom uczniów klasy 6-7 d spU , D.Irzyk, G.Czwaczce, A.Karlak, p.K.Pietruszko, I.Świątek.

 Koordynator projektu Agnieszka Zych-Czernek


 

 

Upiekliśmy 200 pierniczków

 

 

W ramach projektu integracyjno- wolontaryjnego uczniowie klas 6-7 d spU, 1-3 pp2, 1-3 pp4,  wraz z nauczycielkami D. Irzyk, A.Zych-Czernek brali udział w warsztatach cukierniczych w ramach których łącznie upiekli 200 pierników bożonarodzeniowych. Pierniki zostały przepięknie ozdobione   przez uczniów kolorowymi lukrami, perełkami, cukierkami. Następnie zostały zapakowane i wręczone wraz z życzeniami Bożonarodzeniowymi wolontariuszom z II Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie, dzieciom z Ośrodka Opiekuńczo- Rehabilitacyjnego w Lubinie i podopiecznym Niepublicznego Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego Cuprum Med w  Lubinie.


Agnieszka Zych - Czernek, Dorota Irzyk

 

 

 

 Powiatowy Program Zapobiegania Próchnicy Zębów

u Dzieci z Powiatu Lubińskiego

 

 

W Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie od 2018 roku przez 3 lata realizowany jest Powiatowy Program Zapobiegania Próchnicy Zębów u Dzieci z Powiatu Lubińskiego. Do tej pory uczniowie dowiedzieli się jak zapobiegać próchnicy zębów, jak zachować higienę jamy ustnej i mieć zdrowy, piękny uśmiech uczestnicząc w zajęciach przeprowadzonych przez nauczycieli i panią pielęgniarkę. W roku szkolnym 2019/20 uczniowie brali udział w Powiatowym Dniu Zdrowia w CK MUZA, gdzie uczestniczyli w warsztatach profesjonalnego mycia zębów. Uczniowie z klas starszych uczestniczyli również w warsztatach udzielania Pierwszej Pomocy. W roku szkolnym 2018/19 Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie pozyskał Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Koordynator Projektu wraz z Panią  Dyrektor Danutą Wantułą uczestniczyła w konferencjach dotyczących promocji zdrowia. Na holu szkoły wiedzę na temat profilaktyki higieny jamy ustnej uczniowie i rodzice mogą pozyskiwać z gazetek przygotowanych przez p. A. Zych-Czernek p. G. Duszyńską Na terenie szkoły dotychczas odbył się konkurs plastyczny na projekt szczoteczki do zębów oraz na hasło reklamowe zachęcające do dbania o higienę jamy ustnej w ramach których uczniowie zakwalifikowani do udziału w Programie otrzymali profesjonalne szczoteczki do zębów. 6 grudnia 2019 r. klasa 1-3 spL i 4-5 spL otrzymały dyplomy w konkursie Profilaktyki higieny jamy ustnej przygotowane przez koordynatorkę Programu, p .Z. Wróblewskiego i p. G. Duszyńską. 

 Koordynator projektu - Agnieszka Zych- Czernek

 

 

 

  

Mikołaj w świetlicy szkolnej


W dniu 6 grudnia szkolną świetlicę odwiedził Święty Mikołaj. Czekali na niego wszyscy uczniowie. Od najmłodszych po tych najstarszych. Mikołaj każdemu dziecku podarował piękny, wyjątkowy prezent. Uczniowie w podziękowaniu zaśpiewali piosenką pt : "Ho, ho,ho..." Spotkanie z Mikołajem minęło bardzo szybko. Sprawiło dzieciom wiele radości oraz dostarczyło niepowtarzalnych wrażeń. W tym dniu panował w świetlicy prawdziwie świąteczny nastrój. Paczki zostały ufundowane przez sklep Delikatesy "As" w Lubinie.

Agnieszka Siudzińska, Marta Adamczyk, Karolina Sośnicka

                                                                 

                                     

 

Odwiedziny Świętego Mikołaja

 

 

 

6 grudnia 2019 roku do naszej szkoły przybył niecodzienny gość - Święty Mikołaj. Wszyscy od rana  z niecierpliwością czekali na jego przyjazd nasłuchując dźwięku dzwoneczka na korytarzu szkolnym. Gdy stanął w drzwiach, wszyscy przywitaliśmy go z radością. Uczniowie byli mocno przejęci, ale doskonale poradzili sobie z pytaniami zadawanymi przez Mikołaja. Niektórzy nawet obiecali, że poprawią swoje zachowanie. W zamian za to otrzymali wymarzone prezenty, które sprawiły wielką radość. Uczniowie mogli podziękować Mikołajowi za przybycie upominkiem, a także recytacją wiersza przez uczennicę Wiktorię Ozarczuk, wspólnym tańcem i piosenkami.

Mikołaju, dziękujemy za przybycie i  obiecujemy wzorowe zachowanie, abyś przybył do nas za rok! ☺

Daria Konopińska

 

"Sekret Świętego Mikołaja"

 

 

 

Uczniowie klasy 6-7 d spU 5 grudnia 2019r uczestniczyli  w CK MUZA w spektaklu teatralnym pod tytułem "Sekret Świętego Mikołaja". Przygody rodzeństwa, które wyruszyło na poszukiwanie Świętego Mikołaj dostarczyły dzieciom nie lada przeżyć i emocji. Z zaciekawieniem śledziły one losy bohaterów, którzy wreszcie odnaleźli Świętego. Mikołaj na koniec przedstawienia zaprosił wszystkie dzieci na pyszne cukierki, które osobiście wręczył każdemu. A to my na fotografii z Mikołajem.

Agnieszka Zych- Czernek

 

 

 

 

 

"Lubin - moje miasto"

 

 

Realizacja jednego z zadań Programu profilaktyczno-wychowawczego była miłym doświadczeniem. Otóż 4 grudnia w Dzień Świętej Barbary swoje święto obchodzą górnicy, świętuje wtedy całe nasze miasto a nawet region. Warto wtedy właśnie wyjść na spacer. Tak też zrobili uczniowie szkoły branżowej z wychowawcą. Dzięki temu wysłuchali pięknie brzmiącej orkiestry górniczej, która tego dnia swoje utwory dedykuje mieszkańcom grając na ulicach. Uczcili również pamięć Jana Wyżykowskiego, będąc świadkami dostojnej uroczystości składania kwiatów przez górników przy pomniku odkrywcy polskiej miedzi. Następnie spacerując po mroźnym, ale słonecznym mieście przypominali sobie nazwy mijanych obiektów sakralnych i kulturalnych. Wycieczkę zakończyli  w Galerii Cuprum Arena ozdobionej świąteczną szatą.

Katarzyna Pietruszk

 

Wyjątkowy Gość w świetlicy

 

 

Dnia 04.12.2019 w świetlicy szkolnej pojawił się ktoś wyjątkowy. Gościliśmy emerytowanego górnika, który przepracował w ZG Lubin 30 lat , dzieci z klasy 2-3 spL powitały Go piosenką pt. " Basia Barbóreczka". Następnie dzieci zadawały pytania odnośnie pracy w kopalni. Dowiedzieliśmy się o czym świadczą kolory piór na czako, jakie kolory mają kaski na poszczególnych stanowiskach i jakie maszyny pracują pod ziemią. Nasz gość opowiadał nam jak wygląda mundur górniczy , za co otrzymał medale  i pokazał nam jak wygląda prawdziwa szpada górnicza. Na koniec spotkania dzieci podziękowały za przybycie słodkim  upominkiem i własnoręcznie wykonaną laurką. 

 Karolina Sośnicka, Agnieszka Siudzińska, Marta Adamczyk

 

Spotkanie z Panią Górnik

 

4 grudnia 2019 r. doszło do nietypowego spotkania uczniów klasy 6-7 d spU , 1-3 pp1 z Panią Górnik absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną dotycząca górnictwa. Dowiedzieli się o zwyczajach i tradycjach górniczych. Pozyskali wiedzę na temat ciężkiej, niebezpiecznej ale jakże ważnej pracy górników zarówno na kopalniach odkrywkowych jak i podziemnych. Mieli okazję obejrzeć maszyny górnicze, doświadczyć wirtualnie zjazdu pod ziemię. Uczniowie zadawali również pytania na które z profesjonalizmem odpowiadał zaproszony gość. A przede wszystkim dowiedzieli się, że w górnictwie pracują również kobiety. Na koniec uczniowie podziękowali za spotkanie a  Pani poczęstowała uczniów słodyczami.

Agnieszka Zych - Czernek

 

 

 

 

Barbórka u najmłodszych

 

 

4 grudnia 2019 r. z okazji Barbórki gościliśmy górnika pana Grzegorza Konopińskiego, aby poszerzyć wiadomości uczniów klas 1j, 2i, 2-3h na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górników. Pan Grzegorz przybył do nas w pełnym galowym umundurowaniu. Mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska czako, przymierzyć kask ochronny, zobaczyć i dotknąć inne sprzęty, z których na co dzień korzystają górnicy w pracy pod ziemią. Dodatkową atrakcją była prezentacja multimedialna, podczas której Górnik wytłumaczył dzieciom jakie znaczenie mają kolory pióropusza na czako i kto je nosi, poznać części umundurowania, barwy symbolizujące górnictwo, sprzęt i maszyny pracujące pod ziemią. Dzieci  z uwagą słuchały opowieści przedstawianych przez Górnika i z zaangażowaniem brały udział w spotkaniu. Pan Grzegorz uczestniczył również w ćwiczeniach utrwalających zdobytą wiedzę. Na koniec spotkania odbyły się podziękowania i wspólne pamiątkowe zdjęcie. 

SZCZĘŚĆ BOŻE WSZYSTKIM GÓRNIKOM!”

Daria Konopińska

 

 

 

 

Międzyklasowe spotkanie z górnikiem z okazji Barbórki 2019

By tradycji stało się zadość z okazji Górniczego Święta zaprosiliśmy do nas górnika pana Mariusza przedstawiciela KGHM Polska Miedź, który przybliżył nam tradycje, zwyczaje oraz trudy pracy związane z kopalnią. Po obejrzeniu filmu o pracy pod ziemią, górnik wyjaśnił dlaczego praca w kopalni jest trudna i niebezpieczna, dlaczego ją lubi. Opowiedział też o górniczych symbolach i tradycjach, zaprezentował aparat ucieczkowy, mundur galowy itp. Odpowiedział też na wszystkie pytania naszych uczniów. W spotkaniu uczestniczyły klasy: 1-3pp1, 1-3pp4, 1-3pp3, 3-5asu, 1-3spl, 7-8esu, 8fsu.Pan Mariusz otrzymał od nas w podziękowaniu kartkę z najlepszymi życzeniami, a zrewanżował się wszystkim uczniom cukierkami. Na koniec wykonano także wspólne pamiątkowe zdjęcie. 

 Łukasz Nowicki, Iwona Trzcińska

 

 

Powiatowa Gala Wolontariatu

 

3 grudnia 2019r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Lubinie odbyła się Powiatowa Gala Wolontariatu. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego odebrała z rąk Pani Przewodniczącej Powiatu Lubińskiego statuetkę Wolontariusz 2019 dla Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie oraz otrzymała imienne podziękowania od Starosty Lubińskiego za działalność wolontaryjną. Statuetkę Wolontariusza 2019 wraz z podziękowaniami Starosty  za działalność wolontaryjną otrzymała również Pani Agnieszka Zych-Czernek.

Agnieszka Zych - Czernek

 

 

 

 

Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek Osób Niepełnosprawnych

 

 

W dniu 2 grudnia 2019  roku uczniowie naszej szkoły brali udział w Powiatowym Konkursie Kolęd i Pastorałek Osób Niepełnosprawnych, organizowanym przez Warsztaty Terapii Zajęciowej „Akademia Życia”Stowarzyszenia „Dać Nadzieję” w Lubinie. Koncert odbył się w Centrum Kultury Muza w Lubinie.  Piękne kolędy i pastorałki wykonywane przez małych i dużych artystów wprowadziły  uczestników w uroczysty nastrój świąteczny oraz zachęcały widownię do wspólnego śpiewania. Reprezentantami Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie byli uczniowie klas IV-VI w składzie: Anna Michalska, Kacper Majchrzak, Julia Bogusiewicz, Maja Król, Kacper Buławieniec. Nasz zespół występował pod nazwą „Mikołajki” i zaśpiewał pastorałkę pt: „Gwiazdo prowadź”. Jury przyznało w młodszej kategorii wiekowej „Mikołajkom” I miejsce oraz piękną nagrodę.  Gratulujemy!!!

Grażyna Łępicka

 

 

 

 

Andrzejkowa zabawa

 

 

 

Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. 26 listopada przenieśliśmy się w zaczarowany świat magii i wróżb. Czarodziejskim powitaniem rozpoczęło się międzyklasowe spotkanie andrzejkowe, w którym brały udział klasy: 7-8 e, 8f,  1-3 pp1, 1-3 pp3 i 1-3 pp4. Siedząc w magicznym kręgu Pan Łukasz zapoznał nas  z gawędą na temat tradycji andrzejkowych. Po czym nasze panie niczym wróżki  przepowiedziały nam przyszłość, m.in. jaki zawód będziemy wykonywać, kto pierwszy znajdzie miłość, jakie imię będzie miała moja wybranka/wybranek.  Oczywiście nie zabrakło też ustawiania butów oraz przebijania szpilką papierowego serca z napisanymi imionami. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy taneczne i słodki poczęstunek.

Iwona Trzcińska

  

Dzień Pluszowego Misia

 

 

Miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka. Małe, duże, z długimi uszami czy bez – wszystkie gotowe do przytulania. Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. W nasze szkole także świętowaliśmy ten przemiły dzień 26.11.2018r. Uczniowie z  klas 1-3 pod kierunkiem wychowawców: Alicji Ryśkiewicz, Grażyny Łępickiej i Darii Konopińskiej, wzięli udział w zajęciach edukacyjno-kreatywnych, którego tematem przewodnim był MIŚ właśnie. Na zakończenie „pluszowego” spotkania odbyła się degustacja misiowego przysmaku- miodu oraz zabawy muzyczno-ruchowe przy muzyce. 

Daria Konopińska

 

Poznajemy trudne tematy dzięki współpracy z Fundacją Vivre

 

22 listopada 2019r. zorganizowane zostały w naszej szkole zajęcia z p. psycholog R. Nocko z Fundacji Vivre w Lubinie. W zajęciach uczestniczyły klasy 6-7-8 spL wraz z nauczycielami. Podczas zajęć zostały poruszone dwa ważne tematy. Pierwszy temat brzmiał: ”Strata, żałoba i rozstanie”. Jego celem było: uwrażliwienie na potrzeby drugiego człowieka, nauka rozmowy na temat przemijania, śmierci, żałoby, uświadomienie różnic w przezywaniu żałoby i śmierci, rozwijanie umiejętności radzenia sobie z uczuciem żalu, pogłębienie troski o pamięć zmarłych osób bliskich, nauka rozpoznawania i nazywania uczuć doznawanych po stracie, kształtowanie świadomości, że osoby w żałobie potrzebują wsparcia. Drugi z poruszanych tematów to: Wsparcie dla Pacjenta onkologicznego i paliatywnego.” Prowadząca poruszając go miała na celu: pogłębienie wiedzy na temat opieki paliatywnej w środowisku lokalnym, poznanie form pomocy świadczonych na rzecz chorych onkologicznie, pozyskanie wiedzy na temat możliwości wspierania chorych onkologicznie na różnych etapach leczenia. Pani psycholog  bardzo profesjonalnie przekazała uczniom te jakże trudne tematy z jakimi często nie potrafią sobie poradzić nawet dorośli.  

Organizator- Agnieszka Zych- Czernek

 

 

 

"Mamy kota na punkcie mleka"

 

 

22.11.2019r. uczniowie klas 1-3 pod kierunkiem swoich wychowawców wzięli udział w  zajęciach edukacyjno-kreatywnych w ramach programu „Mamy kota na punkcie mleka”. Celem niniejszej akcji jest zwiększenie wiedzy na temat racjonalnego odżywiania się  oraz popularyzacji mleka i nabiału w codziennej diecie dzieci. Chcemy przyczynić się do promowania zdrowych nawyków żywieniowych i uświadomienia ich korzystnego wpływu na kondycję naszego zdrowia. Spotkania w większym gronie to również doskonałe pole do integracji i wzajemnej współpracy.

koordynator programu- Daria Konopińska

 

 

 

 

 

Podziękowanie Ministra Edukacji Narodowej

za udział naszej szkoły w akcji "Szkoła do hymnu"

 

 

 

Szanowni Państwo,

w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła do hymnu".

W tym roku do wspólnego śpiewania hymnu, w piątek, 8 listopada o godz. 11:11, przystąpiło w sumie 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli w całej Polsce i poza granicami kraju. Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20 475 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Jesteśmy pod wrażeniem Państwa zaangażowania.

W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.

 Z poważaniem

Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN

 

 

 zobacz dyplom

 

 

 

Wizyta w VILLA CUPRUM

 

 

Wróciliśmy właśnie z pierwszej w tym roku szkolnym wycieczki  zawodoznawczej. Dzięki uprzejmości dyrekcji firmy VILLA CUPRUM – POKOJE GOŚCINNE mieliśmy okazję poznać specyfikę pracy w kameralnym hotelu miejskim. VILLA CUPRUM znajduje się w centrum naszego miasta i oferuje gościom 17 klimatycznych pokoi oraz dwa apartamenty. We wszystkich znajdują się nowocześnie urządzone łazienki, telewizor i  bezpłatne, szybkie łącze internetowe. Obiekt jest monitorowany całodobowo. Ofertę swoją VILLA CUPRUM kieruje do klientów, którzy oczekują kameralnych, rodzinnych warunków i kulturalnej, kompetentnej obsługi. Oprócz noclegu goście w VILLA CUPRUM mogą liczyć na śniadania (podawane w formie szwedzkiego bufetu lub do pokoi) oraz pyszną kawę i desery.  Lokalizacja firmy w centrum miasta ma same zalety: goście znajdują w pobliżu restauracje, sklepy i wszelkie instytucje użyteczności publicznej. Nas - uczniów branżowej szkoły I stopnia, przyszłych pracowników obsługi hotelowej – interesowała też organizacja pracy służb obsługujących gości. O wszystkim opowiedziała nam oprowadzająca nas po obiekcie pani dyrektor.  Chętnie i wyczerpująco odpowiedziała też na nasze pytania. Dzisiejsza wyprawa pozwoliła nam poznać bliżej organizację i funkcjonowanie kameralnego zakładu noclegowego, jakim jest VILLA CUPRUM. Niebawem odwiedzimy inny hotel  funkcjonujący w naszym mieście. Serdecznie dziękujemy dyrekcji  firmy VILLA CUPRUM – POKOJE GOŚCINNE oraz koordynatorce wycieczek szkolnych – pani Iwonie Trzcińskiej.

Uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia ZSiPO w Lubinie


"Po co nam dwie ręce i dwoje oczu?"

Dnia 14 listopada odbyły się warsztaty z Panem Łęckim. Podczas zajęć przekonaliśmy się , że narządy parzyste nie są jedynie "wybrykiem natury", a wręcz są niezbędne, abyśmy mogli w pełni sprawnie funkcjonować. Wykonaliśmy szereg doświadczeń i eksperymentów, które pozwoliły nam się o tym przekonać. Odkryliśmy wspólnie wiele zaskakujących zjawisk związanych z funkcjonowaniem naszego ciała. 

 Aldona Karlak


 

Międzynarodowy Dzień Jeża

 

13 listopada uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej obchodzili wyjątkowe święto „Międzynarodowy Dzień Jeża” przypadający 10 listopada. Celem obchodów było przypomnienie dzieciom, że jeże to zwierzęta chronione a bez odpowiedniej ochrony wkrótce wyginą, a wtedy pozostaną w naszej pamięci jedynie jako ilustracje, z nieodzownym jabłkiem na kolczastym grzbiecie. Dlatego warto wspomnieć jeże w ich dzień i dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat. Tego dnia mieliśmy okazję poszerzyć wiadomości dotyczące środowiska naturalnego jeży, ich wyglądu, sposobu poruszania się, odżywiania oraz tego, w jaki sposób przygotowują się do zimy. Ponadto nie mogło zabraknąć zabaw na dywanie, muzyki oraz jeżowych wierszy i zagadek. Na zakończenie dzieci wykonały jeże z masy solnej, które ozdobiły nasz szkolny korytarz. 

Daria Konopińska

 

 

Biało-czerwony Zespół Szkół i Placówek Oświatowych

w Lubinie

 

 

12 listopada nasza szkoła stała się biało-czerwona z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Inscenizacje muzyczne, pięknie wytańczony polonez, patriotyczne wiersze i piosenki pozwoliły nam poczuć dumę z naszej historii i tradycji. Wszystkiemu przyglądali się specjalnie zaproszeni goście z klas mundurowych III Liceum Ogólnokształcącego z Lubina. Na koniec uroczystości zorganizowano krótki quiz o Polsce oraz warsztaty plastyczne nt. polskich symboli narodowych (puzzle, układanki, kolorowanki oraz kotyliony).

ZOBACZ JAK TAŃCZYLIŚMY  POLONEZA

Łukasz Nowicki

 

 

Razem przygotowywaliśmy zdrowe śniadanie

 

 

 

Od 8 lat, jak co roku uczniowie klasy 6-7 d spU wraz z uczniami klasy 1-3 pp4 przygotowali Śniadanie które daje moc. I choć z przyczyn organizacyjnych, Akcja ogólnopolska została zawieszona, to uczniowie nadal poznają zasady zdrowego odżywiania, nabywają umiejętność przygotowania zdrowych kanapek. Następnie wspólnie degustują śniadanie i dzielą się nim z uczniami z naszej szkoły.

 Agnieszka Zych- Czernek, Dorota Irzyk

 

 

  

 Wspólne śpiewanie hymnu

 

 

08 listopada br. punktualnie o godz. 11.11 cała społeczność Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych wspólnie odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego aby uczcić 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz wziąć udział w akcji "Szkoła do hymnu". Po hymnie przypomniano jeszcze krótką historię powstania Mazurka Dąbrowskiego oraz podziękowano wszystkim za udział.

 Łukasz Nowicki

 

 

 

Europejski dzień zdrowego jedzenia i gotowania

 

 

W dniu 08 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie Daje Moc” w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania, który corocznie przypada 8 listopada. Przedsięwzięcie miało na celu propagowanie wiedzy o zdrowym żywieniu oraz uświadomienie dzieciom i rodzicom jak ważne jest śniadanie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a szczególnie dziecka w wieku szkolnym.  Uczniowie razem z wychowawcami przygotowywali pyszne i zdrowe śniadanie. Powstały apetyczne kanapki, twarożki z warzywami, kolorowe tortille. Było pysznie, zdrowo  i kolorowo! Uczniowie wykazywali się ogromną inwencją twórczą i pomysłowością. Samodzielnie przygotowane śniadanie skonsumowali z wielkim apetytem.  Dzieci zdobyły wiedzę na temat zdrowego odżywiania, higieny przyrządzania i spożywania posiłków oraz estetyki dekorowania i nakrywania do stołu. 

Daria Konopińska, Alicja Ryśkiewicz, Grażyna Łępicka

 

 

"Pospolite sadzenie " żonkili

 

 

 

Nasza szkoła włączyła się w akcję wolontariacką "Pospolite sadzenie" żonkili. Stowarzyszenie PALIUM przekazało naszej szkole 100 cebulek żonkili w ramach corocznej akcji. Zasadzone żonkile na szkolnym patio, przez uczniów klasy 1 i 3 Szkoły Branżowej I stopnia, pod okiem Pana Zbyszka Wróblewskiego, zakwitną wiosną 2020 roku, kiedy to Hospicjum w Lubinie będzie obchodzić 15-lecie powstania. Celem akcji jest także propagowanie wśród dzieci i młodzieży zasad opieki paliatywnej oraz wolontariatu.

 

 Koordynator akcji - Iwona Trzcińska

 

 

 

 

  

"Pluszaki dla małych pacjentów pogotowia"

 

 

 

W tym roku szkolnym w naszej szkole ruszyła akcja „Pluszaki dla małych pacjentów pogotowia”. Wszyscy uczniowie chętnie włączyli się do akcji. Pierwsza tura maskotek została już przekazana. Dostaliśmy oficjalne podziękowanie od Pani Joanny Bronowickiej dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Legnicy. 

Koordynator akcji - Iwona Trzcińska 

 

 

 

Nasz udział w akcji MEN "Szkoła pamięta"

 

 

W związku z nadchodzącym Świętem Zmarłych postanowiliśmy zrobić kompozycje kwiatowe w formie stroików. Kupno stroika wiązałoby się z wysokim kosztem. Nasze przedsięwzięcie pokazało, jak znacznie można obniżyć te koszty. Wykonanie przez nas stroiki przydały się na  cmentarzu podczas udziału w akcji MEN „Szkoła pamięta”. Posprzątaliśmy bezimienne i opuszczone groby oraz ozdobiliśmy je zrobionymi przez nas kompozycjami kwiatowymi.

Iwona Świątek

 

 Warsztaty "Rytm życia" w Pucku

 

 

 

W dniach 21-25.10.2019 r.  Drużyny NS Chorągwi Dolnośląskiej uczestniczyły w warsztatach „Rytm życia” w Pucku. Celem było rozwijanie, podtrzymywanie i nabywanie przez młodzież umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania. Od pierwszego dnia przygotowywaliśmy uczestników do przedstawienia opery Stanisława Moniuszki „Verbum nobile” w nawiązaniu do Roku Moniuszkowskiego. Odbyły się warsztaty choreoterapii, podczas których każda grupa miała za zadanie opanować kroki taneczne do wybranych tańców: poloneza , mazura, układu do utworu „Prząśniczka”. Warsztaty teatralne przygotowywały uczestników do określonych ról w operze. Wieczorem podczas uroczystego kominka nastąpiła prezentacja grup i wprowadzenie w nastrój. Nie odbyło się też bez atrakcji:

1.  Wizyta w manufakturze szkła w Pucku, gdzie dowiedzieliśmy się jak wygląda proces tworzenia rzeźb ze szkła.

2. Wizyta w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Szczegółowa analiza zwrotek hymnu i postaci Józefa Wybickiego pozwoliła na głębsze zrozumienie ważności tego symbolu narodowego.

3. W Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie można było zobaczyć ekspozycję pojazdów szynowych oraz zabytkową halę parowozowni.

4. Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. W tym najstarszym muzeum w północnej Polsce dowiedzieliśmy się jak nauczano w dawnych czasach, jak mieszkano, jak wyglądały chłopskie chaty wraz z wyposażeniem oraz dworki szlacheckie.

5. Spotkanie ze szkutnikami w pracowni - namiastka przygotowywania jachtów do nowego sezonu żeglarskiego.

Kolejnym działaniem warsztatowym były zajęcia z emisji głosu przygotowujące do śpiewania arii operowych przez głównych aktorów. Natomiast warsztaty interpretacyjne pozwoliły na rozwój nowych umiejętności i zdolności. Bardzo dużo emocji i aktywności towarzyszyło warsztatom bębniarskim. Uczestnicy na różnych rodzajach bębnów ćwiczyli poczucie rytmu i umiejętności zmysłu słuchu. Nie zabrakło tez ruchu. Olimpiada sportowa i szereg konkurencji przygotowywały ciało do układów tanecznych. Efektem końcowym projektu w który zaangażowały się  wszystkie grupy było - wystawienie w pełnej oprawie wokalno-tanecznej opery „Verbum nobile”. Rezultat  był niesamowity. Poprzez praktyczne działanie, aktywność twórczą i indywidualne zaangażowanie uczestników cel został osiągnięty.

 Aldona Karlak

 

 

 

 

 Świetlicowy tydzień owocowo- warzywny


W dniach 21-25 października w świetlicy szkolnej zrobiło się smacznie, zdrowo i kolorowo. To za sprawą tygodnia owocowo-warzywnego. Poniedziałek był dniem degustacji. Uczniowie z związanymi oczami próbowali owoców i warzyw. Czy to marchewka czy papryka? Czy to jabłko czy gruszka? Czy ten owoc był słodki czy kwaśny? Okazało się, że wszyscy doskonale znają smak owoców i warzyw. We wtorek odkryliśmy, że z warzyw można stworzyć przeróżne stworki i postacie. I tak, w świetlicy zagościł Pan Ziemniak, Pani Kapusta i Pan Chudy-postać zrobiona z pora. Następnie robiliśmy stempelki z warzyw. Pomysłowość uczniów nie miała granic i w efekcie powstały wspaniałe prace. W środę zamieniliśmy się w kucharzy. Postanowiliśmy zrobić sałatkę owocową. Na stołach zagościły jabłka, gruszki, banany, winogrona, kiwi i pomarańcze. Wszyscy siekali, kroili i mieszkali. Powstała pyszna i zdrowa sałatka owocową, którą wszyscy że smakiem zjedli. Czwartek był dniem teatru kukiełkowego. Tematem przedstawienia był wiersz Jana Brzechwy,, Na straganie''. Część uczniów wcieliła się w postacie, a pozostali oglądali z zainteresowaniem. Piątek to dzień podsumowań. Uczniowie wspólnie stworzyli piramidę żywienia, przypomnieli sobie zasady zdrowego żywienia i obejrzeli fotorelację z całego tygodnia. 

Marta Adamczyk,Renata Malec,Karolina Sośnicka, Agnieszka Siudzińska

 

 

 XVI Ogólnopolskie Zawody Kręglarskie "SPRAWNI- RAZEM"

Trzebnica 2019

 

W dniach 25 - 26 października 2019 r. reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w XVI Ogólnopolskich Zawodach Kręglarskich „ SPRAWNI-RAZEM ” Trzebnica 2019. Drużyna w składzie: Weronika Formago, Elżbieta Pażuch, Kacper Pańkowski, Mateusz Pitaś pod bacznym okiem nauczycieli Katarzyny Pietruszko i Katarzyny Jania wywalczyła w klasyfikacji drużynowej III miejsce. W klasyfikacji indywidualnej dziewcząt w bowlingu: Elżbieta Pażuch zajęła II miejsce , uzyskując tytuł wicemistrzyni Polski, natomiast w klasyfikacji indywidualnej chłopców w bowlingu: Mateusz Pitaś zajął III miejsce. Wszyscy zawodnicy sklasyfikowani na punktowanych miejscach otrzymali dyplomy, medale oraz pamiątkowe statuetki , drużyny nagrodzone zostały dyplomami , pucharami oraz słodką niespodzianką.

GRATULUJEMY !

Dla sportowca i jego trenera zawsze liczy się jak najlepszy wynik sportowy, to stara prawda. Jednak nasze wyjazdy na zawody to nie tylko sport. To także poznawanie nowych zakątków naszego kraju. Przy okazji pobytu w Trzebnicy zwiedziliśmy Sanktuarium Świętej Jadwigi Śląskiej, Ratusz Trzebnicki, zobaczyliśmy liczne rzeźby kotów rozstawione po mieście. Mieszkaliśmy w Domu Wypoczynkowym Zdrój, gdzie po kolacji był też moment na integrację z młodzieżą z innych województw. Czas przeznaczony na relaks spędziliśmy w pięknym Parku Zdrojowym degustując ciastka i lody.

 Katarzyna Pietruszko, Katarzyna Jania

 

 

 

 

 XVII Dolnośląskie Zawody w Kręglarstwie "Sprawni- Razem" Lubin 2019

 

W dniu 15 października 2019 r w kręgielni RCS w Lubinie odbył się turniej kręglarski : XVII Dolnośląskie Mistrzostwa w Kręglarstwie „Sprawni-Razem” Lubin 2019. Organizatorem turnieju był Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie a współorganizatorem Regionalne Centrum Sportowe w Lubinie. Tegoroczne zawody wsparli finansowo: Dolnośląskie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe „Sprawni-Razem”, Lubiński Klub Olimpijczyka, TPD Koło przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie, Rada Rodziców przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie, Piekarnia Górzyński, Hurtownia Sklep FLOCK-SPORT . W zawodach wzięło udział 7 drużyn – reprezentacji placówek szkolnictwa specjalnego z: Legnicy,Głogowa, Złotoryi, Szklar Górnych, Bolesławca, Polanicy Zdroju i gospodarze- szkoła z Lubina. Klasyfikacja odbywała się w kategorii indywidualnej i drużynowej dla dziewcząt i chłopców w grze :kręgle klasyczne

Drużynowo:
I miejsce-Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie- zwycięstwo kwalifikuje Lubin do udziału w XVI Ogólnopolskich Mistrzostwach w Kręglarstwie „Sprawni-Razem” ,które odbędą się w dniach 25-27 października 2019 r w Trzebnicy woj. dolnośląskie.

II miejsce –Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Głogowie

III miejsce-Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szklarach Górnych.

W kat. indywidualnej.:dziewczęta

I miejsce –Weronika Formago ZSiPO w Lubinie

II miejsce-Malwina Dziura ZPSW w Głogowie

III miejsce –Magdalena Zielińska PZSiPSw Bolesławcu

W kat. indywidualnej.:chłopcy

I miejsce –Paweł Żwir SOSW w Szklarach Górnych

II miejsce-Mateusz Pitaś ZSiPO w Lubinie

III miejsce –Dariusz Polikowski SOSW w Szklarach Górnych .

Katarzyna Jania, Katarzyna Pietruszko

 

 

  Dzień Edukacji Narodowej

 

W dniu 11 października 2019 r . w sali gimnastycznej Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Sala była zapełniona po brzegi uczniami ubranymi w galowe stroje, nauczycielami oraz zaproszonymi rodzicami. Akademia rozpoczęła się od przemówienia Pani Dyrektor Danuty Wantuły, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Ponadto, podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Również przedstawiciele Rady Rodziców skierowali najlepsze życzenia dla nauczycieli wręczając na ręce Pani Dyrektor bukiet kwiatów. Na apelu oczywiście odbyło się ślubowanie nowo przybyłych uczniów. Zostali pasowani przez panią dyrektor Danutę Wantułę na ucznia. Nasi najmłodsi uczniowie chcąc się wkupić do grona społeczności szkolnej zaśpiewali wesołą piosenkę, dzięki której zyskali wielką aprobatę starszych kolegów i tym samym zostali włączeni do grona kolegów i koleżanek naszej szkoły. Część artystyczną przygotowali uczniowie całej społeczności szkolnej. Myślą przewodnią przedstawień artystycznych były: „ Piosenki i zabawy ze szkolnej ławy”. Aby uświetnić ten wyjątkowy dzień w roku każda klasa pod bacznym okiem swojego wychowawcy podziękowała wszystkim pracownikom szkoły tańcem i piosenką. Młodzi artyści zaprezentowali swoje umiejętności wokalno-taneczne. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły oraz zaśpiewali sto lat dla wszystkich świętujących.

Ewa Waszewska, Elżbieta Rękawiczna

 

 


 "Barwy Jesieni" - impreza integracyjna

 

 

 

Dnia 09.10.2019 r. nasi uczniowie uczestniczący w indywidualnych zajęciach rewalidacyjno- wychowawczych w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Lubinie wraz z nauczycielami, terapeutami i dziećmi z Ośrodka brali udział w imprezie integracyjnej - „Barwy Jesieni”. Głównym celem imprezy oprócz integracji było ożywienie zmysłów i wyzwalanie aktywności z wykorzystaniem jesiennych elementów przyrody. Podczas zajęć jej uczestnicy mieli okazję doskonalić swoje umiejętności manipulacyjne i rozwijać wyobraźnię twórczą. Na początku spotkania uczestnicy zostali przywitani przez „Panią Jesień” piosenką i wierszem. Następnie dzieci wraz z dorosłymi : wybierały liście i naklejały je na drzewo utworzone z kaszy gryczanej naklejonej na duży arkusz papieru; segregowały orzechy, żołędzie, kasztany, liście, grzyby, korę; muzykowały do piosenki „Wesoła jesień”; doświadczały wiatru bawiąc się folią i liśćmi. Na zakończenie zebrani zostali pożegnani piosenką.

 Anna Przygodzka, Agnieszka Maszudzińska

 

 

 

Wycieczka dydaktyczna do Szklar Górnych

 

W dniu 8 października 2019 r nasi uczniowie z klasy 7,8 szkoły podstawowej i klasy pierwszej zawodowej 1 zpl uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej  do Szklar Górnych ph." Edukacja leśna- pożegnanie lata".Celem wycieczki było :Poszerzenie  wiadomości o faunie i florze naszego regionu,rozwijanie umiejętności poruszania się po danym terenie,kształtowanie postaw prospołecznych oraz utrwalanie zasad bezpieczeństwa jak również nauka korzystania z komunikacji miejskiej. Edukacja leśna rozpoczęła się w lesie w okolicy leśniczówki w Szklarach Górnych po kierunkiem leśniczego Pana Marcina Pańkowskiego, który przedstawił plan marszu po lesie. Zanim młodzież ruszyła w teren mogła z bliska zobaczyć  dzika i zająca-zwierzęta były pod opieką leśników na działce leśniczówki. Uczniowie mieli do przejścia 4 kilometrowy odcinek po lesie z określonymi zadaniami:rozpoznawali gatunki drzew oraz rośliny  typowe dla naszego regionu,nauczyli się orientować  w terenie na podstawie znaków  leśnych i  geograficznych takich jak mapa leśna. Utrwalili wiadomości o zwierzętach występujących w naszych lasach oraz o bezpiecznym zachowaniu się gdy ich spotkamy. Po marszu uczniowie odpoczywali w miejscu rekreacyjnym przy ognisku pod nadzorem leśników i opiekunów. Piknik z pieczonymi kiełbaskami zintegrował młodzież pod względem wzajemnych relacji-była zabawa w kalambury leśne, biegi po ścieżce i naśladowanie odgłosów leśnych.Po zakończonej edukacji leśnej uczniowie  utrwalili swoją wiedzę na temat zasad poruszania się komunikacją miejską i pozamiejską oraz zachowania kultury w miejscach publicznych. Młodzież była zadowolona z wycieczki,uczniowie chcieliby aby edukacja leśna odbywała się częściej.

Katarzyna Jania, Katarzyna Pietruszko

 

 

 

List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Rodziców, Nauczycieli i Uczniów

 

Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie  klikając na zamieszczoną obok kopertę zapoznacie się z treścią Listu Pana Romana Kowalczyka Dolnośląskiego Kuratora Oświaty z dnia 07 października  2019 r. w sprawie filmu "Legiony".

 

 

 

 

"Kolorowa jesień"  świetlicowy konkurs plastyczny

 

 

Dnia 3 października 2019 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla uczestników świetlicowego konkursu pt. " Kolory Jesieni". Na konkurs wpłynęło 25 prac plastycznych przedstawiających piękną polską jesień. Jury składające się z pań pracujących w świetlicy, miało nie lada wyzwanie, żeby wybrać  zwycięzcę. Ostatecznie zadanie to okazało się zbyt trudne i jury postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wręczenia nagród.

                                                                                                                                                                     Marta Adamczyk, Karolina Sośnicka, Agnieszka Siudzińska 

 

 

 

 

Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego

 

2 października   uczniowie ZSiPO klasy SPU, PP  wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „Ranczo Szalony Koń” w Brunowie.  Celem wycieczki było przybliżenie uczniom warunków życia na wsi, zdrowego trybu życia i zdrowego ekologicznego odżywiania. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych dotyczących wyrobu sera i masła domowym sposobem oraz poznawali zwierzęta żyjące w gospodarstwie. Mieli możliwość ich oglądania, głaskania oraz samodzielnie mogli je nakarmić. Degustowaliśmy również sery wyrabiane przez gospodynię z tego mleka, jak i pieczywo świeżo wypieczone specjalnie dla nas.. Gospodarze przygotowali jako poczęstunek pieczone kiełbaski i świeży chlebek z masłem, które sami zrobiliśmy. Potrawy spożywane na świeżym powietrzu bardzo wszystkim smakowały. Był również czas na zabawę. Atmosfera podczas wycieczki była fantastyczna, szkoda było wracać do szkoły, gdy nadszedł czas powrotu.

 Iwona Trzcińska

 

 

  

 

 

Akcja "Klekusiowo"

 

Również w tym roku szkolnym nasza szkoła włączyła się do akcji zbierania żołędzi i różnego rodzaju zboża dla Ośrodka Rehabilitacyjnego Dzikich Zwierząt „Klekusiowo” znajdującego się w Tomaszowie Bolesławieckim. Głównym zadaniem Ośrodka jest wyleczyć chore zwierzęta i przywrócić je naturze!  To się w wielu przypadkach udaje i mnóstwo zwierząt zostało już wypuszczonych na wolność. Stały azyl mogą tu znaleźć jedynie te , które są chore nieuleczalnie lub ze znacznym inwalidztwem np. po amputacji. Przekazaliśmy już 60 kg żołędzi i kasztanów, a cały rok zbieramy ziarna zbóż. Więcej informacji o Ośrodku można znaleźć na stronie: www.Klekusiowo.pl .  Wszystkich chętnych chcących włączyć się do akcji zapraszamy.

 Iwona Trzcińska

 

 

  


Atrakcyjne zajęcia w naszej szkole dzięki 

 

FUNDACJI KGHM POLSKA MIEDŹ W LUBINIE

 

 

W roku szkolnym 2019/2020 celem uatrakcyjnienia zajęć edukacyjno-rewalidacyjnych Fundacja KGHM Polska Miedź w Lubinie sfinansowała w całości sprzęt do prowadzenia zorganizowanych w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie warsztatów terapii polisensorycznego poznawania świata. Na potrzeby realizacji zadania projektu ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź w Lubinie udzielono darowizny dzięki której zakupiono specjalistyczny sprzęt do terapii polisensorycznej. Kwota darowizny to 18 611,35zł. Dzięki darowiźnie z Fundacji KGHM Polska Miedź nasza placówka realizuje projekt: „Organizacja specjalistycznych warsztatów terapii wielozmysłowego poznawania świata  dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz dzieci objętych zajęciami wczesnego wspomagania rozwoju w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie”. Projekt skierowany jest do 140 uczniów Zespołu Szkół i placówek Oświatowych w Lubinie w tym dla: 71 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym, 19 uczniów z  niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim oraz do ok. 50-ga dzieci z niepełnosprawnością objętych zajęciami wczesnego wspomagania rozwoju dziecka do czasu podjęcia przez nich nauki w szkole. Nadrzędnym celem projektu:  jest organizacja warsztatów terapii polisensorycznej, stymulujących  pełny rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i dodatkowymi sprzężeniami , które wzmocnią działania terapeutyczne i pozwolą na usprawnienie  dysfunkcji rozwojowych dzieci. Projekt realizowany będzie w okresie : październik 2019 r do czerwiec 2020 r. w wymiarze 10 godz./tygodniowo, jako uzupełnienie zajęć rewalidacyjnych, edukacyjnych, oraz zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka  z  wykorzystaniem  zakupionego sprzętu specjalistycznego tj: tablicy interaktywnej oraz magicznego dywanu. Dzięki otrzymanym multimediom nasi uczniowie uczestniczą w atrakcyjnych warsztatach terapii wielozmysłowego poznawania świata na których pracują z tablicą interaktywną oraz magiczną podłogą. Wykorzystywana na zajęciach tablica interaktywna daje możliwość wielozmysłowego procesu nauczania tak ważnego w pracy z uczniami niepełnosprawnymi intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym , znacznym i głębokim. Nasi uczniowie w trakcie pracy przy tablicy interaktywnej wchodzą w interakcje z zadaniami poprzez przesuwanie obrazków, liter różnych kształtów, piktogramów co w doskonały sposób wpływa na zaburzoną u uczniów integrację sensoryczną. Wykonywane przez nich zdania dodatkowo wzbogacane są efektami dźwiękowymi, wizualnymi oraz odpowiednio dobraną kolorystyką. Tablica interaktywna jest także doskonałym narzędziem do projekcji filmów i prezentacji multimedialnych. Odpowiednio stworzona atmosfera na zajęciach pozwala na chwilę uczestniczyć uczniom w seansach filmowych. Podłoga interaktywna to nie tylko pomoc w nauce. Do ich obsługi wymagany jest ruch, który jest bardzo potrzebny naszym uczniom. Magiczny Dywan zawiera gry i zabawy, które inspirują i wymuszają ruch. Dzieci bawiące się na Magicznym Dywanie, aby pograć w grę czy rozwiązać quiz, muszą wykonać ruchy - skakać, machać czy biegać. To prawdziwa edukacja przez zabawę i ruch, którego tak bardzo brakuje naszym uczniom. Co więcej, zabawa i edukacja za pomocą podłogi multimedialnej integruje naszych  uczniów. Sprawia, że dzieci mają poczucie przynależności do grupy, dlatego warto zachęcać je do współpracy nie tylko podczas lekcji. Nasi uczniowie wspólnie doświadczają wirtualnej rzeczywistości, ale w świecie realnym. To bardzo prosty i skuteczny zabieg edukacyjny - poprzez ruch i wspólną zabawę, dzieci uczą się kształtować relacje społeczne, integrują swoje zmysły a przy okazji powtarzają i utrwalają szkolny materiał. Podjęte działania w ramach realizacji projektu przyczynią się do wyrównywania dysproporcji edukacyjnych i zwiększenia zaradności życiowej naszych  uczniów. Cele w/w projektu są spójne z założeniami Szkolnego Programu Wychowawczego” Zapewnienie i ukierunkowanie wszechstronnego rozwoju osobowości ucznia zgodnie z jego wrodzonymi potencjałami i możliwościami rozwojowymi w oparciu o wartości w wymiarze intelektualnym, psychicznym, społecznym, zdrowotnym i moralnym jako przygotowanie do życia w otaczającym go świecie i przygotowanie do pełnienia ról w dorosłym życiu”.

Ewa Waszewska, Elżbieta Rękawiczna

 

Byliśmy z wizytą w Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie

 

25 września br. uczniowie naszej szkoły wybrali się z wizytą do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubnie w celu przypomnienia podstawowych zasad bezpieczeństwa w szkole i domu oraz przybliżenia pracy straży pożarnej. Po krótkim przywitaniu każdy mógł bliżej poznać sprzęt używany w codziennej pracy strażaka: strój, pojazdy, wyposażenie itp. Pod koniec spotkania dowódca jednostki opowiedział wszystkim jak wygląda dzień pracy strażaków oraz przypomniał zasady bezpieczeństwa, które pomogą nam w codziennym życiu. Po wielu pytaniach zadanych przez uczniów był też czas na wspólne pamiątkowe zdjęcia. To była ciekawa wycieczka, która na długi czas zapadnie w pamięci wszystkich uczestników.

Łukasz Nowicki

 

XVII Legnicka Paraolimpiada TPD Legnica- 2019

 

 

Poniedziałek 23.09.2019 r.  przywitał nas w Legnicy piękną pogodą. Ona była gwarantem dobrej zabawy poprzez sport na XVII Legnickiej Paraolimpiadzie TPD. Dziesięcioosobowa reprezentacja naszej szkoły pod kierunkiem p. Katarzyny Jania i p. Katarzyny Pietruszko uczestniczyła w uroczystym otwarciu imprezy, której gospodarzem był Prezes Zarządu Oddziału Okręgowego TPD p. Kazimierz Pleśniak. Po oficjalnym przemarszu wszystkich drużyn obok symbolicznie zapalonego znicza olimpijskiego rozpoczęły się zmagania sportowe. Zawodnicy uczestniczyli w różnych konkurencjach: biegowych, skocznościowych, zwinnościowych. Jednak najwięcej emocji wzbudziło strzelanie z profesjonalnego łuku pod kierunkiem paraolimpijki p. Mileny Olszewskiej , brązowej medalistki z Paraolimpiady w 2012 r. w Londynie i brązowej medalistki z Paraolimpiady w 2016 r. w Rio de Janeiro. Drużyna za udział w zawodach otrzymała pamiątkowy dyplom puchar. Droga powrotna do Lubina okazała się dla niektórych uczniów nie lada atrakcją , bowiem po raz pierwszy podróżowali pociągiem. Gratulujemy wszystkim zawodnikom , życzymy dalszych sportowych sukcesów.

Katarzyna Jania, Katarzyna Pietruszko

 

Dzień Kropki

 

19 września uczniowie klas 1-3 obchodzili DZIEŃ KROPKI. Choć brzmi to tajemniczo, Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest w szkołach na całym świecie, dlatego wśród nich nie mogło Nas zabraknąć . To dzień kreatywności, odkrywania talentów i wiary we własne możliwości. Zapoczątkowany został przez historię Vashti, bohaterki książki kanadyjskiego pisarza Pitera Reynoldsa, która stała się światowym bestsellerem. Zachęcamy do obejrzenia galerii, gdzie udokumentowaliśmy nasze kropkowe działania .

Daria Konopińska


   Bezpiecznie rozpoczynamy nowy rok szkolny

spotkanie z Panią policjantką

 

18 września br. naszą szkołę odwiedziła Pani Ania - policjantka z wydziału prewencji Komendy Powiatowej Policji w Lubinie. Tematem spotkania dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym było bezpieczeństwo w domu i szkole. Podczas prelekcji i prezentacji multimedialnej uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, jak zachować się w kontakcie z obcymi, zwierzętami oraz gdzie można uzyskać pomoc w razie zagrożeń i sytuacji niebezpiecznych. Na koniec każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę w krótkim quizie z nagrodami. Niespodzianką dla wszystkich uczestników był występ uczniów klasy 1-3 spl z piosenką pt. "Znaki drogowe” przygotowanych przez Panią Agnieszkę Siudzińską.  

Łukasz Nowicki


Nowy samorząd uczniowski wybrany!

 

18 września 2019 odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. W wyborach startowało 10 kandydatów - przedstawiciele samorządów klas 4-6, 7-8, 1 zpl, 1zg-3z. W głosowaniu wzięli udział uczniowie klas 4 -3 z . Po podliczeniu wszystkich głosów okazało się, że I miejsce i tytuł przewodniczącej szkoły zdobyła Urszula Figura z klasy 1zgl. Drugie miejsce i tytuł zastępcy otrzymał Dawid Chwiluk z kl 1 zgl. Sekretarzem została Monika Rosłoń. Wszystkim kandydatom dziękujemy za udział w wyborach, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy owocnej pracy w nowym roku szkolnym.

Monika Frankowska

 

 


 

List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Rodziców

 

 

 

Drodzy Rodzice,  klikając na zamieszczoną obok kopertę zapoznacie się z treścią Listu Pana Romana Kowalczyka Dolnośląskiego Kuratora Oświaty z dnia 16 września  2019 r.

 

 

 

 

 

 

 

  Uroczyste rozpoczęcie  roku szkolnego 2019/2020

 

W dniu 02 września 2019r.  o godz. 9.00 odbyła się uroczysta akademia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020. Wielu uczniów  przybyło do szkoły z radością  i zapałem do pracy. Tłumnie zgromadzeni uczniowie wraz z rodzicami zostali przywitani przez Panią Danutę Wantułę - Dyrektora naszej szkoły. Szczególnie serdecznie witani byli nowi uczniowie naszej społeczności. Po wysłuchaniu krótkiej części artystycznej wszyscy udali się do klas z wychowawcami, aby uzyskać informacje związane z organizacją pracy szkoły w nowym roku szkolnym. Wszystkim uczniom życzymy wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w naszej szkole. Koordynatorem uroczystości była Pani Monika Frankowska.

Monika Frankowska