Get Adobe Flash player

 Biblioteka  Pedagogiczna  w Lubinie

Lubin, ul. Marii Konopnickiej 5 (budynek byłego Gimnazjum nr 4)

zaprasza


poniedziałek, środa, piątek 9 - 16

wtorek, czwartek  8 - 15

sobota  nieczynne


Kontakt :


tel. 76 724 60 01

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

http://www.zsipo.lubin.pl/  

katalogi: http://www.dbp.wroc.pl/biblioteki/lubin/baza.htm


altaltalt

W roku 2020 Dzień Bezpiecznego Komputera przypada na 12 października (poniedziałek). To inicjatywa, która ma na celu informowanie o zagrożeniach płynących z sieci oraz promować bezpieczeństwo informatyczne. Dzień Bezpiecznego Komputera zapoczątkowano 12 października 2004 roku. Nasza biblioteka zaprasza Czytelników do skorzystania z bogatej oferty książek i materiałów na temat zagrożeń płynących z sieci oraz zasad bezpiecznego korzystania z komputerów.

10 000 książek dla bibliotek szkolnych od Empiku. Rusza akcja „1000 powodów, by czytać”. Zachęcamy do udziału w akcji:

alt

Dlaczego warto sięgać po książki? Można zliczyć setki powodów – dzięki literaturze podróżujemy nie wychodząc z domu, odkrywamy zupełnie nowe światy, marzymy i rozwijamy wyobraźnię. Empik stawia na promocję i rozwój czytelnictwa w Polsce, szczególnie wśród najmłodszych. Dlatego w tym roku ruszyła już piąta edycja konkursu „1000 powodów, by czytać”. Swoją szkołę można zgłosić do udziału w konkursie do 21 października.

Źródło: https://www.empik.com/alt

Biblioteka Pedagogiczna w Lubinie zaprasza mieszkańców Lubina do udziału w akcji zbiórki książek : „Książka dla Kresowiaków”. Akcja trwa od 1 października do 9 grudnia 2020. Przyjmujemy wydawnictwa w języku polskim dla dzieci i dorosłych, nowe lub w bardzo dobrym stanie technicznym, drukowane po 2010 r. Ofiarowane książki zostaną przekazane za pośrednictwem Lubińskiego Koła Związku Sybiraków do szkól, przedszkoli i domów pomocy na wschodnich Kresach.


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - zachęcamy szkoły i przedszkola do udziału w akcji

W roku 2020 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września (wtorek)

To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.


alt

Od 7 września 2020

Bbilioteka Pedagogiczna w Lubinie zaprasza Czytelników

do nowej siedziby przy ul. Marii Konopnickiej 5

poniedziałek, środa, piątek 10 - 17

wtorek, czwartek  8 - 15

sobota  nieczynne
 Termin zwrotu książek przypadający w okresie zamknięcia biblioteki zostanie przedłużony, a system naliczania kar za niezwrócone zbiory będzie w tym czasie wyłączony.

We wrześniu planujemy otworzyć placówkę dla Czytelników w nowej siedzibie przy ul. Marii Konopnickiej 5 (budynek byłego Gimnazjum nr 4) 

Bieżące informacje na stronie: zsipo.lubin.pl w zakładce: Biblioteka Pedagogiczna/aktualności. 


W pilnych sprawach prosimy o kontakt pod adresem e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub tel. 767246001


Za wszelkie niedogodności przepraszamy !


                       I TY POTRAFISZ ZADBAĆ O CZYSTOŚĆ SWOJEJ MIEJSCOWOŚCI

 

   JAK WIELKIE ZNACZENIE MA OCHRONA ŚRODOWISKA ,W KTÓRYM ŻYJEMY , DLA ZDROWIA I ŻYCIA CZŁOWIEKA, NIE TRZEBA NIKOGO PRZEKONYWAĆ. W STYCZNIU PRACOWNICY BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ PRZYGOTOWALI ZAJĘCIA NA TEMAT EKOLOGICZNEGO STYLU ŻYCIA . UCZESTNICZYŁO W NICH 120 UCZNIÓW ORAZ 9 NAUCZYCIELI. PRAKTYCZNE ĆWICZENIA DOTYCZĄCE SEGREGACJI ŚMIECI, BAJKA EKOLOGICZNA ORAZ NAGRODY UFUNDOWANE PRZEZ MPWIK W LUBINIE , SPEŁNIŁY OCZEKIWANIA PRZYBYŁYCH GOŚCI. 

BYCIE EKO JEST COOL ! DO TAKICH WNIOSKÓW DOSZLI UCZNIOWIE SP NR 12 ORAZ PRZEDSZKOLAKI Z ZIELONEGO PRZEDSZKOLA W LUBINIE

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

9. stycznia 2020 w Bibliotece Pedagogicznej w Lubinie odbyło się szkolenie dla nauczycieli na temat  "Technik zapamiętywania".  Podczas zajęć prowadzonych przez pracownika Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej,  uczestnicy korzystali z różnych sposobów i metod zapamiętywania tj. pozytywne emocje, odnoszenie do ja, historyjki obrazkowe, metoda pierwszych liter, akronimy, łańcuch skojarzeń, technika sków zastępczych czy wyzwalacze. Nauka nowych metod ma na celu poprawę skuteczności zapamiętywania nauczycieli i uczniów. Mamy nadzieję, że dzięki zdobytej wiedzy i otrzymanym materiałom cel został osiągnięty

      


------------------------------------------------------------------------------------------


                         

*********************************************************************************************************

Metody aktywizujące - szkolenie

W środę 11. grudnia w Bibliotece Pedagogicznej w Lubinie odbyło się szkolenie dla nauczycieli na temat: "Wybrane metody aktywizujące i ich zastosowanie w nauczaniu i wychowaniu". W zajęciach, przeprowadzonych przez pracownika Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej, uczestniczyły 34 osoby. Kolejne szkolenie pod nazwą "Techniki zapamiętywania" odbędzie się 9. stycznia o godz. 15.00. Zapisy już trwają: 76-72-48-001. Zapraszamy!

alt   alt  alt  alt

**********************************************************************************************************

W oczekiwaniu na Święta.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Lubinie miały okazję poczuć przedsmak Bożego Narodzenia, biorąc udział w zajęciach zorganizowanych w Bibliotece Pedagogicznej. Podczas lekcji uczniowie wysłuchali wierszy o tematyce świątecznej, zaśpiewali świąteczne piosenki, obejrzeli bajki o Świętym Mikołaju i historii Bożego Narodzenia. Rozpoznawali też skarby ukryte w "zaczarowanym pudełku" i udekorowali świąteczne choinki. Wychodząc zabrali ze sobą pogodny, przedświąteczny nastrój.


"Gdy połączy nas kolęda
i w podróż zabierze,
pospieszymy do stajenki,
jak kiedyś pasterze."
(Wł. Dulemba - "Wigilia z gwiazdką")

alt

alt  alt

***********************************************************************************************************

Narodowe Czytanie

We wrześniu Biblioteka Pedagogiczna w Lubinie wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie. Uczestnicy przeczytali nowele m.in. Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa i Henryka Sienkiewicza. W sumie czytających było około 100 osób. Nie lada nagrodą było otrzymanie od Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, podziękowania za realizację przedsięwzięcia. Wraz z listem otrzymaliśmy flagę państwową oraz okolicznościowy egzemplarz "Nowel Polskich", przygotowany z myslą o tegorocznej akcji. Zbliża się Nowy Rok, a wraz z nim kolejna edycja Narodowego Czytania. Zachęcamy do udziału!

alt                    alt            alt                      alt

******************************************************************************

PODRÓŻ W KRAINĘ BAŚNI….

        W MAGICZNĄ WYPRAWĘ W ŚWIAT DZIECIĘCEJ FANTAZJI I WYOBRAŻNI ZABRALI PRACOWNICY BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ 172 DZIECI I 15 OPIEKUNÓW ZAPRZYJAŻNIONYCH SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI. UCZESTNICY ZAJĘĆ – DZIECI Z PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 9 ORAZ UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 10, NR 12 ORAZ SALEZJAŃSKIEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ POZNALI ZYCIE H.CH.ANDERSENA, ROZPOZNAWALI WYBRANE BAJKI I BAŚNIE POPRZEZ KONKURSY, QUIZY, KRZYŻÓWKI, PUZZLE, ZAGADKI, SKOJARZENIA, KALAMBURY. NAJWIĘCEJ RADOŚCI SPRAWIŁO DZIECIOM ODTWORZENIE TREŚCI WIERSZA J. TUWIMA ,PT.,, RZEPKA”.PIOSENKA ,,WITAJCIE W NASZEJ BAJCE” ROZPOCZĘŁA I ZAKOŃCZYŁA SPOTKANIE. PEŁNA GALERIA ZDJĘĆ NA STRONIE FACEBOOKA: BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W LUBINIE.

 

altalt

****************************************************************************

Motylkowy zawrót głowy

 

W bieżącym roku przypada 90. rocznica urodzin Wandy Chotomskiej, poetki, pisarki, autorki ponad dwustu książek
i niezliczonej ilości wierszy dla dzieci. Była twórczynią piosenek, słuchowisk radiowych oraz kultowej dobranocki PRL-u "Jacek i Agatka". Aby uczcić pamieć pisarki, w Bibliotece Pedagogicznej w Lubinie odbył sie cykl spotkań, w których wzięły udział dzieci z przedszkoli: Zielone Przedszkole, Planeta Zdrowia oraz ze szkół: Salezjańska Szkoła Podstawowa, Szkoła Podstawowa nr 12 i Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie. Uczniowie obejrzeli filmy, zapoznali się
z życiem i twórczością pisarki, wysłuchali wiersza Chotomskiej "Motyle". Końcowym akcentem było samodzielne wykonanie przez dzieci kolorowych motylków. Galeria zdjeć dostepna jest na stronie Facebooka: Biblioteka Pedagogiczna w Lubinie. 28 października 2019 roku o godz. 9.30

w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu

odbędzie się XIII Regionalna Konferencji dla Bibliotekarzy:

Szkolne Centra Multimedialne - książkowe inspiracje w bibliotece.

Spotkanie adresowane jest do wszystkich zainteresowanych rozwojem kompetencji czytania dzieci i młodzieży.


Zapraszamy bibliotekarzy, nauczycieli, pedagogów, wychowawców.


Więcej informacji o konferencji (kliknij)

Formularz zgłoszeniowy (kliknij)


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej bibliotece

Święto Głośnego Czytania zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 r. 

To święto, w którym najważniejszymi osobami są dzieci. Z tej okazji dnia 27 września zaprosiliśmy do naszej biblioteki dzieci z Przedszkola „Planeta Zdrowia”, które słuchały wierszy Juliana Tuwima :„Rzepka”, „Lokomotywa”, „Okulary” i bawiły się przy inscenizacji utworów. W drugiej części zajęć przedszkolaki rozwiązywały zagadki i wykazały się znakomitą znajomością bohaterów literatury dziecięcej.

Głośne czytanie to znakomity sposób, by wzbogacić słownictwo, rozbudzić wyobraźnię i wychować miłośników literatury.

W spotkaniu uczestniczyły trzy grupy przedszkolne z wychowawcami.


Po zajęciach zaprosiliśmy wszystkich do wypożyczalni, aby skorzystali z bogatego księgozbioru biblioteki.altaltaltalt

80. ROCZNICA ŚMIERCI

STANISŁAWA IGNACEGO WITKIEWICZA


Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885–1939),  Witkacy, jak sam się nazwał, był niewątpliwie wszechstronnym geniuszem: zajmując się malarstwem, fotografią, performancem, pisarstwem, krytyką sztuki i kultury, czy filozofią wsławił się jako prekursor europejskiej Awangardy.

Życie było dla niego materiałem na dzieło sztuki. Dręczył siebie i innych – zwłaszcza kobiety, od których był zależny przez całe życie. Artystyczna różnorodność twórczości Witkacego wynikała z nieznużonej i ciągłej aktywności oraz braku możliwości wyrażenia wszystkich aspektów jego osobowości w jednej formie. Był bezkompromisowym prowokatorem i ostentacyjnym egoistą. Nienawidził zawoalowanych masek i zrywał je ze swojej twarzy, czego jednak nikt nie widział. W roku 1939 Witkacy stał się ofiarą historii: 18 września, w dzień po tym, jak do Polski, już zaatakowanej przez III Rzeszę, weszła Armia Czerwona, odebrał sobie życie.

Zapraszamy do obejrzenia  wystawy książek wybitnego artysty w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej oraz lektury dzieł beletrystycznych, malarskich i opracowań teoretyczno-literackich oraz opracowań  na temat artysty.

alt

Żródło : http://www.polnisches-institut.at/Seminarium - "Biblioteka - wokół książki" - 27 września 2019

w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu. 

W imieniu organizatorów zapraszamy nauczycieli i bibliotekarzy !

alt

Seminarium odbędzie się w godz. 10.00-14.30 w sali konferencyjnej
Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Spotkanie jest nieodpłatne.

Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje pod adresem :


https://www.dbp.wroc.pl/biblioteki/wroclaw/wroclaw-wydarzenia/2029-seminarium-biblioteka-wokol-ksiazki#prelegenciNowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

alt


W dnia 6 i 10 września 2019 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Lubinie,

razem z uczniami Szkoły Podstawowej nr 12 i Zespołu Szkół nr 2 w Lubinie,

odkrywaliśmy piękno i aktualność Nowel polskich.Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie

wybraliśmy następujące lektury:

 1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
 2. Dym – Maria Konopnicka
 3. Mój ojciec wstępuje do strażaków (W: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość

w połączeniu z treściami uniwersalnymi,

refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.

Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością,

która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia.

Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością

i solidarnością,

że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę

ani zapomnieć o naszej historii.


Źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019/

altalt

altalt

altalt


WRZESIEŃ 1939 PAMIĘTAMY!

alt

                      

Biblioteka Pedagogiczna w Lubinie zaprasza

poniedziałek, środa,

czwartek, piątek       10.00 – 17.00


                   wtorek     8.00 - 15.00

                   sobota     nieczynna

 


-----------------------------------------------------

„Jak nie czytam , jak czytam” – czytelnicza burza w Bibliotece Pedagogicznej w Lubinie.

     7 czerwca 2019r. w czytelni Biblioteki Pedagogicznej już po raz czwarty odbyła się akcja promująca czytanie w radosny i prosty sposób.

Powstała, by złamać stereotypy nieczytającej młodzieży i zamanifestować, że uczniowie i dzieci czytają więcej niż dorośli.

     W akcji wzięło udział 165 osób, to więcej niż rok temu (128). Uczestnicy, to uczniowie, ZS nr 2, SP nr 12, Przedszkola „Planeta Zdrowia” oraz „Zielonego Przedszkola”.

     Czytanie w grupie miało na celu zachęcić wszystkich tych, którzy traktują je jako przykry obowiązek, do miłego spędzenia czasu z książką.

     Mamy nadzieję, że akcja odniosła zamierzony cel.

     Zapraszamy do kolejnej edycji za rok!

altaltaltaltaltaltaltalt

----------------------------------------------------------------------

Biblioteka Pedagogiczna

 czynna

od poniedziałku do piątku

w godz. 9.00 - 16.00


Zapraszamy!

----------------------------------------------------------------------

Biblioteka Pedagogiczna zaprasza do obejrzenia nowej wystawy w Czytelni

Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji –

okolicznościowy dzień obchodzony corocznie 4 czerwca przez Narody Zjednoczone.
19 sierpnia 1982 roku, na specjalnej sesji na temat kwestii palestyńskiej,
Zgromadzenie Ogólne ONZ - wstrząśnięte ogromną liczbą palestyńskich i libańskich
dzieci zabitych podczas dokonywanych przez Izrael aktów agresji - postanowiło
ustanowić w dniu 4 czerwca doroczne obchody

Międzynarodowego Dnia Dzieci Będących Ofiarami Agresji.
W Polsce od 2012 roku koordynatorem działań związanych z tym dniem jest
Fundacja Dzieci Niczyje (FDN). W 2012 roku z okazji obchodów Dnia zorganizowała
ona kampanię „Zła tradycja”. Akcja ma zwrócić uwagę na to, jak istotne jest
reagowanie na przemoc wobec najmłodszych Intencją inicjatorów akcji jest
zwiększanie świadomości społecznej w zakresie problemu i profilaktyki
wykorzystywania seksualnego i przemocy wobec dzieci. Organizatorzy apelują do
rządów i społeczeństw o aktywne promowanie praw dziecka i zapobieganie
krzywdzeniu dzieci.
Dzień ten jest ściśle powiązany z obchodzonym 20 listopada Dniem Ochrony Praw
Dziecka, który ma przypominać o przywilejach najmłodszych. Prawa dzieci są wciąż
naruszane, także w krajach rozwiniętych, dlatego trzeba stale przypominać o ich
znaczeniu. Prawa dziecka nie są dobrem zbywalnym, one po prostu istnieją.
Zadaniem dorosłych jest ochrona dzieci poprzez opiekę, wychowanie i
przygotowanie do samodzielności. (źródło Wikipedia)

altalt


alt

----------------------------------------------------------------------

Biblioteka Pedagogiczna w Lubinie już po raz kolejny weźmie udział w ogólnopolskiej akcji :

„Jak nie czytam, jak czytam”.

Celem przedsięwzięcia było zgromadzenie w jednym miejscu jak największej liczby wspólnie czytających osób i tym samym budowanie pozytywnego wizerunku czytelnictwa i książki.

Zapraszamy wszystkich miłośników dobrej literatury, grupy szkolne i przedszkolne

do Biblioteki Pedagogicznej w Lubinie dnia 7 czerwca   2019 r. na godz. 10.00

Mamy nadzieję, że ubiegłoroczny rekord (128 uczestników) zostanie pobity !

ZAPRASZAMY !

alt

"Nie ma jak u Mamy"

Mama to najpiękniejsze słowo świata, to właśnie ona podarowała nam życie.

Pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Lubinie postanowili uhonorować znaczenie Dnia Matki w rodzinie i społeczeństwie, i zaprosili na zajęcia 5-6 latki z 3 lubińskich przedszkoli (PM nr 1, Planeta Zdrowia, Zielone Przedszkole).

W spotkaniach połączonych z lekturą książek z serii „Poczytaj mi, mamo”, quizach, krzyżówkach oraz kalamburach uczestniczyło 104 dzieci i 10 nauczycieli.

Zajęcia zakończyły się odśpiewaniem znanych piosenek mamie i namalowaniem portretu mamy.

Dzieci obiecały złożyć życzenia swoim rodzicielkom i pomoc w codziennych czynnościach.

My również przyłączamy się do życzeń i ślemy pozdrowienia i uściski dla wszystkich Mama.

altaltaltaltaltaltaltaltaltalt


„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

pod takim hasłem dnia 17 maja 2019 r. odbył się w Bibliotece Pedagogicznej w Lubinie

                             Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania.

Głównymi celami konkursu było rozbudzanie pasji czytania i popularyzacja literatury dziecięcej.

W imprezie uczestniczyło dwudziestu uczniów klas drugich i trzecich lubińskich szkół podstawowych:

nr 1, nr 3, nr 7, nr 9 i nr 12 oraz SP w Raszówce, SP w Niemstowie filia w Osieku i SP nr 3 w Ścinawie.
Jury konkursu oceniało bezbłędność czytanego tekstu, dykcję i tempo czytania oraz interpretację własną.

Poziom uczestników był bardzo wysoki i wyrównany. Jury wybrało zwycięzców : w kategorii klas drugich

najlepiej zaprezentował się Szymon Horodecki ze Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi,

natomiast spośród uczniów klasy trzeciej najwyżej oceniony został Mateusz Zabłocki ze Szkoły Podstawowej Nr 9.

W sumie nagrody i wyróżnienia otrzymało dziewięciu uczestników. Wszystkim gorąco gratulujemy!
Organizatorzy składają podziękowania nauczycielom i rodzicom za przygotowanie dzieci do udziału   

w konkursie. Dziękujemy także naszym sponsorom: Centrum Kultury „Muza” w Lubinie i sieci kin Helios

za ufundowanie nagród laureatom imprezy.
Już dzisiaj zapraszamy do udziału w kolejnej edycji za rok!

alt


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------                                

8 maja: Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

alt

Już po raz 34. obchodzimy dziś Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto to zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek, trwający od 8 do 15 maja.

Zapraszmy grupy przedszkolne na zajęcia adaptacyjne : Książka jest dobra na wszystko.

Dzisiaj naszą bibliotekę odwiedziły dzieci z Przedszkola "Planeta Zdrowia". Spotkanie dostarczyło  wiele pozytywnych emocji wszystkim uczestnikom!

altaltaltalt

-------------------------


Biblioteka Pedagogiczna

 czynna

od poniedziałku do piątku

w godz. 9.00 - 17.00


Zapraszamy!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                    

                                                                

  228 lat minęło…

3 Maja 2019 roku będziemy obchodzić 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja- ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja ta była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją. Aby poznać lub przypomnieć sobie jakie znaczenie miała dla Polski pracownicy Biblioteki zapraszają do holu BP w Lubinie. Tam na pewno otrzymacie odpowiedź na dręczące pytania dotyczące projektu zmian ustroju Rzeczypospolitej.

altaltalt

2019 - Rok Gustawa Herlinga- Grudzińskiego

W uznaniu słowa i czynu wielkiego pisarza Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga – Grudzińskiego. W związku z 100. rocznicą urodzin pisarza Biblioteka Pedagogiczna postanowiła przybliżyć postać autora poprzez wystawienie w czytelni BP książek pisarza, zdjęć, cytatów , a także scenariuszy zajęć do wykorzystania na lekcji przez nauczycieli. Losy i twórczość G. Herlinga –Grudzińskiego stanowią ,, świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości’’.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy!

altaltaltaltaltalt

W kwietniowym kalendarzu świąt związanych z książką i czytelnictwem ważne są dwa dni:

2 kwietnia : MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI obchodzony od 1967 roku w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena. Ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

23 kwietnia : ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICHustanowiony w 1995 roku przez UNESCO w celu promowania czytelnictwa i edytorstwa oraz upowszechniania wiedzy na temat ochrony własności intelektualnej i praw autorskich.

 

W Czytelni z tej okazji przygotowano wystawę najnowszych książek dla dzieci i młodzieży zakupionych do Biblioteki Pedagogicznej.

 

ZAPRASZAMY!

altaltaltaltalt Biblioteka Pedagogiczna w Lubinie 
organizuje Konkurs Pięknego Czytania


dla uczniów klas II i III szkoły podstawowej.

Celem konkursu jest rozbudzanie pasji czytania, popularyzacja literatury dziecięcej, doskonalenie dykcji oraz rozwijanie zdrowego współzawodnictwa.

 • Przebieg konkursu i warunki uczestnictwa:

  • do dnia 31. marca 2019 r. nauczyciele wychowawcy z poszczególnych szkół wyłaniają zwycięzców szkolnego etapu
  •   Konkursu Pięknego Czytania (maksymalnie 4 osoby) i dostarczają zgłoszenie do Biblioteki w formie pisemnej ( ul. Szpakowa 1)
  • finał Konkursu odbędzie się w Bibliotece Pedagogicznej w Lubinie   w kwietniu b.r.
  • Uczestnicy przygotowują w domu krótki tekst literacki, dostosowany  do wieku uczestnika, który będzie zaprezentowany podczas finału (prezentacja będzie mogła trwać 2-3 minuty);
  • ponadto uczestnicy konkursu będą zobowiązani przeczytać na głos fragment tekstu literackiego z puli przygotowanej przez organizatora;
  • Zwycięzcy wyłonieni przez Jury otrzymają nagrody książkowe,  zaś wszyscy Uczestnicy – pamiątkowe dyplomy;
  • wyniki Konkursu (za zgodą Uczestników) zostaną podane na stronie facebookowej Biblioteki (n: Biblioteka Pedagogiczna w Lubinie)
   oraz na stronach internetowych: lubin.pl, zsipo.lubin.pl)

  Kryteria oceny: zgodność tekstu czytanego z napisanym; dykcja, wyraźne czytanie; właściwe tempo czytania; interpretacja tekstu.


Informacje szczegółowe oraz formularze zgłoszeniowe dostępne w Bibliotece Pedagogicznej w Lubinie.

Kontakt:  tel. 767246001 lub e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE !

 


Biblioteka Pedagogiczna

jest czynna od poniedziałku do piątku

w godz. 9.00 - 17.00


Zapraszamy!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dnia 27 marca 2019 r. o godz. 14.30 w Bibliotece Pedagogicznej w Lubinie odbyło się szkolenie dla nauczycieli na temat :

Tikowe inspiracje w pracy z uczniami ze SPE

Szkolenie prowadziła pani Aleksandra Nalazek  z Dolnoślaskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu w ramach wspomagania szkół i placówek oświatowych

Celem szkolenia było zaprezentowanie praktycznego zastosowania TIK w różnych działaniach edukacyjnych.

W czasie szkolenia omówiono  następujące zagadnienia :

- znaczenie i rola TiK w procesie edukacyjnym uczniów ze SPE.

- przegląd ciekawych i przydatnych aplikacji w edukacji uczniów ze SPE.

- narzędzia wspierające terapię osób z niepełnosprawnościami.

- zasoby www-  przykłady gier multimedialnych, pomysły na ciekawe lekcje

W części ćwiczeniowej uczestnicy korzystali z telefonów komórkowych z dostępem do Internetu.


W szkoleniu uczestniczyło 32 nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach powiatu lubinskiego i polkowickiego. Uczestnicy szkolenia podkreślali jego walory praktyczne; możliwośc zastosowania zaprezentowanych rozwiazań w codziennej praktyce pedagogicznej.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dnia 15 listopada 2018 r. W Bibliotece Pedagogicznej w Lubinie odbyło się szkolenie dla nauczycieli na temat: Wybrane metody aktywizujące i ich zastosowanie w nauczaniu i wychowaniu, prowadzone przez panią Urszulę Tobolską, pracownika Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu, w ramach realizacji zadania wspomagania szkół i placówek oświatowych.

Uczestniczyło w nim 34 nauczycieli powiatu lubińskiego, którzy dowiedzieli się, że efektywność nauczania i wychowania uzależniona jest w dużej mierze od stylu pracy nauczyciela, m.in.: od umiejętnego zaprojektowania i atrakcyjnego przeprowadzenia zajęć. Świadome wybieranie przez nauczyciela aktywizujących metod nauczania oraz zachęcanie uczniów do celowego uczestnictwa      w procesie nauczania, jest możliwe, gdy nauczyciel pozna :

- wśród jakich metod nauczania może wybierać,

- jakim celom służy każda z metod proponowana w szkoleniu,

- jak używa się każdej z nich w praktyce.

 

Po spotkaniu, uczestniczy podkreślali przydatność poznanych treści w pracy zawodowej.

Szkolenie odbyło się w miłej atmosferze. Następne już zostało zaplanowane na początek drugiego semestru.

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim uczestnikom.